051-36040039

حمام ملا هادی اردبیل

1488 ۱۳۹۵/۰۲/۰۷
[Total: 2 میانگین: 5]
فاصله مکانی
تاریخچه
آدرس
فاصله زمانی

حمام هایی ایرانی در گذشته با هوشمندی خاصی ساخته شده است. در طراحی و معماری ساختمان حمام ها راهرویی پیچ در پیچ  در حد فاصل دهلیز و ورودی حمام  را لحاظ می کردند که  مانع از سرماخوردن مراجعان شود. بخش هایی در داخل گرمخانه های ایرانی برای کیسه کشیدن، تمیز کردن و خزانه ها قرار داده شده است.  هم چنین سه محل خزانه برای آب گرم، آب سرد و آب ولرم  وجود داشته است. حمام های ایرانی نیز همچون بازار  که علاوه بر این كه در آن عملی مشخص صورت می‌گرفته، محل برپایی اجتماعات نیز بوده است. یکی از حمام های ایرانی که می خواهیم در این مطلب درباره اش توضیح دهیم حمام تاریخی و قدیمی ملا هادی اردبیل است.

bath-mulla-hadi1

حمام حاج محسن یکی از حمام های تاریخی شهر اردبیل است که به دلیل واقع شدن در کوچه ملاهادی اردبیل به این نام معروف می باشد. این حمام تاریخی به عنوان یکی از آثار ملی کشور ایران مطرح است. اما در حال حاضر از این اثر ملی چیزی جزء مخروبه ای باقی نمانده و رسیدگی ای در شأن این بنای تاریخی صورت نپذیرفته است.

bath-mulla-hadi6

سازمان میراث فرهنگی باید به این نکته متذکر شود که اگر در حفظ و ترمیم این بنای تاریخی نکوشد چیزی جز لعن و نفرین آیندگان نصیبمان نمی شود.

bath-mulla-hadi3

حمام ملا هادی اردبیل از بناهای دوره قاجار می باشد که این حمام مانند دیگر آثار این دوران از معماری اصیل ایرانی اسلامی برخوردار است. حمام ملاهادی  شامل یک در ورودی ستون دار است که با آجر قرمز و گنبد معمولی پوشیده شده است.

bath-mulla-hadi2

رختکن حمام به شکل هشت ضلعی بوده و گنبدی مدور بر روی آن قرار گرفته است. این حمام به دو بخش زنانه و مردانه مورد استفاده قرار می گرفته و از تزئینات باقی مانده این حمام قدیمی فقط نقاشی هایی است که در بخش زنانه مشهود می باشد. آویزهای منظمی در پاتاق گنبد حمام ملا هادی به چشم می خورد.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند