MENUMENU
051-36040039
bath-mulla-hadi4

حمام ملا هادی اردبیل

3885 ۱۳۹۵/۰۲/۰۷
[تعداد: 3    میانگین: 5/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

حمام هایی ایرانی در گذشته با هوشمندی خاصی ساخته شده است. در طراحی و معماری ساختمان حمام ها راهرویی پیچ در پیچ  در حد فاصل دهلیز و ورودی حمام  را لحاظ می کردند که  مانع از سرماخوردن مراجعان شود. بخش هایی در داخل گرمخانه های ایرانی برای کیسه کشیدن، تمیز کردن و خزانه ها قرار داده شده است.  هم چنین سه محل خزانه برای آب گرم، آب سرد و آب ولرم  وجود داشته است. حمام های ایرانی نیز همچون بازار  که علاوه بر این كه در آن عملی مشخص صورت می‌گرفته، محل برپایی اجتماعات نیز بوده است. یکی از حمام های ایرانی که می خواهیم در این مطلب درباره اش توضیح دهیم حمام تاریخی و قدیمی ملا هادی اردبیل است.

بنای تاریخی,بنای تاریخی اردبیل,تاریخچه حمام ملا هادی اردبیل

حمام حاج محسن یکی از حمام های تاریخی شهر اردبیل است که به دلیل واقع شدن در کوچه ملاهادی اردبیل به این نام معروف می باشد. این حمام تاریخی به عنوان یکی از آثار ملی کشور ایران مطرح است. اما در حال حاضر از این اثر ملی چیزی جزء مخروبه ای باقی نمانده و رسیدگی ای در شأن این بنای تاریخی صورت نپذیرفته است.

حمام اردبیل,حمام تاریخی اردبیل,حمام تاریخی ملا هادی

سازمان میراث فرهنگی باید به این نکته متذکر شود که اگر در حفظ و ترمیم این بنای تاریخی نکوشد چیزی جز لعن و نفرین آیندگان نصیبمان نمی شود.

حمام ملا هادی

حمام ملا هادی اردبیل از بناهای دوره قاجار می باشد که این حمام مانند دیگر آثار این دوران از معماری اصیل ایرانی اسلامی برخوردار است. حمام ملاهادی  شامل یک در ورودی ستون دار است که با آجر قرمز و گنبد معمولی پوشیده شده است.

بنای تاریخی,بنای تاریخی اردبیل,تاریخچه حمام ملا هادی اردبیل

رختکن حمام به شکل هشت ضلعی بوده و گنبدی مدور بر روی آن قرار گرفته است. این حمام به دو بخش زنانه و مردانه مورد استفاده قرار می گرفته و از تزئینات باقی مانده این حمام قدیمی فقط نقاشی هایی است که در بخش زنانه مشهود می باشد. آویزهای منظمی در پاتاق گنبد حمام ملا هادی به چشم می خورد.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند