MENUMENU
051-36040039
ershadi-home5

خانه ارشادی اردبیل

4029 ۱۳۹۵/۰۲/۰۶
[تعداد: 4    میانگین: 4.8/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

شهر اردبیل بخاطر طبیعت منحصر بفرد و آب و هوای لطیفش در میان مردم کشور ایران زبانزد و شناخته شده است اما کمتر کسی این را می داند که این شهر به عنوان یکی ازجالب ترین نقاط تاریخی کشور نیز مطرح می باشد. یکی از این نقاط تاریخی شهر اردبیل خانه ارشادی هاست. این بنای زیبا از نظر تزئینات معماری و سبک ساخت معروف می باشد.

خانه ارشادی یکی از خانه های باقی مانده از یک خانه بزرگ اربابی در شهر اردبیل است. این بنای تاریخی در کوچه اوچدکان اردبیل واقع شده است.

آدرس خانه ارشادی اردبیل,بنای تاریخی,بنای تاریخی اردبیل

خانه ارشادی در گذشته جنبه مسکونی داشته و در زمان های مختلف اجزای خانه از هم تفکیک شده است. ساختن خانه ارشادی در اواخر دوره قاجاریه صورت گرفت. این بنای تاریخی در زمان پهلوی دوم به آموزش و پرورش داده شد، تا آنجا را برای استقرار مدرسه استفاده نماید.

خانه ارشادی,خانه تاریخی اردبیل,خانه تاریخی ارشادی

در ساخت خانه ارشادی پی های سنگی به کار رفته و با ملاط ماسه و آهک پر شده است. نمای بیرونی خانه، آجر و نمای درونی آن خشتی است. در جداره های بیرونی خانه ارشادی، چهار ردیف سنگ بازالت سیاه که با تراش دستی تراشیده شده اند بکار گرفته شده است. در شاه نشین خانه بخاری های دیواری قرار دارد. در و پنجره های چوبی خانه با شیشه های رنگی بصورت طرح های اسلیمی تزئین گشته است. در حیاط خانه هم نماهای گچی و آجری مشاهده می شود.

عکس خانه ارشادی اردبیل

خانه ارشادی هم مانند دیگر بناهای تاریخی به مرور زمان تخریب گشته به همین دلیل از طرف سازمان میراث فرهنگی مرمت این خانه در سال 1378 هجری شمسی آغاز شده اما هنوز تاکنون مرمت آن به پایان نرسیده است.

آدرس خانه ارشادی اردبیل,بنای تاریخی,بنای تاریخی اردبیل

خانه ارشادی اردبیل به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. هم اکنون خانه ارشادی ها به موزه تبدیل گشته و علاقه مندان به بناهای تاریخی می توانند از این خانه دیدن نمایند.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند