قلعه لشتان هرمزگان

بازدید : 110 بار
جاذبه های گردشگری بندرعباس و حومه,جاذبه های گردشگری هرمزگان,درباره قلعه لشتان
تاریخچه : عمر قلعه لشتان به سده نهم هجری قمری و یا به اواخر حکومت تیموریان بازمی گردد. اگرچه عده ای معتقدند که این بنا در حدود 2000 سال پیش و در زمان هخامنشیان ساخته شده است.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]

قلعه لشتان بندرلنگه از جاذبه های گردشگری هرمزگان می باشد که در شهرستان بندرلنگه و بر فراز شاهین کوه واقع شده است. برای رفتن به این قلعه باید 6 کیلومتر به سمت شمال شرق بندر لنگه حرکت کنید و به سمت شمال روستای بارچاه پیش بروید.

واژه لشتان میتواند به معنی جنگاوران و سپاهیان باشد و با توجه به موقعیت این قلعه و کاربری آن، این نام چنان هم دور از ذهن نیست.

قلعه لشتان در هرمزگان در واقع یک قلعه جنگی مهم به شمار می رفته که بر اساس اسناد موجود در جنگ های محلی و در زمان سلطه پرتغالی ها بر خلیج فارس شاهد خونریزی های بسیاری بوده است.

درباره قلعه لشتان داستان های بسیاری وجود دارد از جمله سقوط این قلعه که دختر شاهزاده بانی آن بود! این قلعه به دلیل قرار گرفتن بر بالای کوه و سخت بودن مسیر صعود به آن، از نظر نظامی موقعیتی بی نهایت استراتژیک داشته که دسترسی مهاجمین را غیرممکن می کرده است.

عکس قلعه لشتان,قلعه لشتان,قلعه لشتان بندرلنگه

بر اساس شنیده ها روزگاری پرتغالی ها در این قلعه محبوس شده بودند و از طریق راه های زیرزمینی که از قلعه کنگ واقع در بندر کنگ به آن ساخته بودند آذوقه و مهمات را جابه جا می کردند. البته امروزه این تونل ها خراب شده اند ولی آثار آنها همچنان وجود دارد.

وسعت قلعه لشتان که از اصلی ترین جاذبه های گردشگری بندرعباس و حومه آن به شمار می رود، چیزی حدود 30 هزار مترمربع می باشد! در داخل این بنا همچنان تعداد زیادی برکه آب (حدود 400 عدد)، انبار آذوقه، چندین قبرستان حیرت انگیز و آثار دیگر وجود داشته که برخی همچنان باقی مانده اند. به نظر می رسد که این قلعه شهر عظیمی در دل کوه بوده است. در اطراف این قلعه دخمه هایی سنگی شبیه به غارهای انسان های اولیه وجود دارد.

برای بازدید از این قلعه به دلیل بارش باران فراوان راه مشخصی وجود ندارد و بهتر است که با راهنما از این اثر تاریخی ارزشمند بازدید نمایید.

گروه نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در سفر خود به استان هرمزگان، حتما به این قلعه تاریخی سر بزنید و تاریخ پر فراز و نشیب آنرا لمس کنید.

آدرس : 6 کیلومتری شمال شرق بندر لنگه و شمال روستای بارچاه
فاصله زمانی تا بندرعباس 2 ساعت و 45 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز بندرعباس 190 کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *