باغ اکبریه بیرجند – معرفی کامل

بازدید : 1634 بار
باغ اکبریه,باغ اکبریه بیرجند,باغ اکبریه خراسان جنوبی
تاریخچه : عمارت تاریخی باغ اکبریه بیرجند بیش ار 45 هزار مترمربع وسعت دارد و از اواخر دوران زندیه تا اوایل دوران قاجار بنا شده است. این باغ ایرانی در سال 2011 میلادی به ثبت میراث فرهنگی یونسکو رسید.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 9 امتیاز : 4.8]

باغ اکبریه بیرجند یکی از تجلیات از هسته اصلی پرونده منحصربفرد باغات ایرانی است و با توجه به اینکه در شرق کشور ما شاهد یک نگین درخشنده در کویر هستیم یعنی نشان دهنده تعامل انسان و طبیعت را ما اینجا توانستیم بشناسیم و منتخبش کنیم که بتواند به عنوان یک نگین در کویر مطرح شود و خلاقیت بی بدیل ایرانی را در اینجا بتوانیم به جامعه جهانی معرفی نماییم. کوشک مرکزی و اصلی باغ در دو طبقه بنا شده و تزئینات و چشم اندازهای بسیار زیبایی دارد. علاوه بر این وجود درختان بلند قامت کاج در دو طرف خیابان اصلی باغ بر زیبایی و طراوت آن افزوده است.

باغ ایرانی,باغ موزه اکبریه,باغ موزه اکبریه بیرجند

این باغ از دو بنا تشکیل شده که ساختمان قدیمی آن مربوط به حشمت الدوله است. ساختمان تشریفات که در این مجموعه واقع است توسط شوکت الملک تاسیس شد.

از باغ اکبریه برای موارد محل سکونت، انجام امور دیوانی و پذیرایی بکار برده می شد. باغ اکبریه در لهجه محلی  به کلاته سرکار امیر معروفیت داشت.

اسدالله علم پسر ابراهیم شوکت الملک، در برخی از ایام سال از باغ اکبریه برای محل سکونت مورد استفاده قرار می داد. اسدالله علم این بنا را وقف آستان قدس رضوی کرد و از سال 1371 هجری شمسی در تصرف سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت.

باغ و عمارت اکبریه

عمارت حشمت الملک که شامل دو طبقه است در انتهای سمت شرقی این باغ قرار گرفته است.دو دالان و راهرو در طبقه همکف، ارتباط باغ اصلی، باغ جنوبی و اصطبل را برقرار می کند.

باغ اکبریه,باغ اکبریه بیرجند,باغ اکبریه خراسان جنوبی

استخر نسبتا بزرگی بخش عمده فضای باغ را به خود مختص کرده است. این باغ دارای درختان کاج، توت و انار است و در بعضی از قسمتهای باغ گلهای تاج خروس مشاهده می شود.

باغ اکبریه,باغ اکبریه بیرجند,باغ اکبریه خراسان جنوبی

در هسته مرکزی باغ اکبریه، عمارت مرکزی واقع شده که برای تشریفات و پذیرایی از مهمانان مورد استفاده قرار می گرفت و از تزئینات منبت، مشبک، ارسی با شیشه های رنگی بسیار عالی برخوردار است.

باغ اکبریه,باغ اکبریه بیرجند,باغ اکبریه خراسان جنوبی

باغ موزه اکبریه خراسان جنوبی همچنان پابرجاست و هم اکنون دارای سه گنجینه ارزشمند باستان شناسی، مردم شناسی، حیات وحش برای بازدید کنندگان و مشتاقان آثار یادگارهای تاریخی این شهر کهن بیرجند است. 

آدرس : خراسان جنوبی - ۶٫۳ کیلومتری شهرستان بیرجند
فاصله زمانی تا پایتخت : 12 ساعت و 34 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز پایتخت : ۱٬۰۶۲ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *