عمارت گلشن بوشهر

بازدید : 1235 بار
آثار ملی ایران,پلان عمارت گلشن بوشهر,خانه گلشن
تاریخچه : عمارت گلشن استان بوشهر مربوط به دوره قاجاریه است و در خیابان ساحلی محله بهبهانی در پشت اداره بندر بوشهر واقع شده است. فاصله عمارت گلشن تا دريا 10 متر است. این عمارت یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی شهر بوشهر در جنوب ایران است.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 4.5]

این بنا مربوط به شخصی تاجر به نام آقای گلشن بوده و کاربری مسکونی و تجاری داشته است. این خانه سپس توسط سید محمدرضا کازرونی یکی دیگر از تجار بوشهری خریداری و هم اکنون در تملک میراث فرهنگی و گردشگری و محل استقرار موزه سنگ می باشد.

خانه گلشن بوشهر,عمارت تاریخی بوشهر,عمارت گلشن

عمارت گلشن متعلق به دوره قاجاریه بوده و نوع معماری بیت میلانی است که در نوع خود منحصربه فرد است. ساختمان از سه طبقه تشکیل شده‌است. طبقه اول شامل آب انبار (برکه)، حمام، دست شویی، آشپزخانه و جای نگه داری خدمه و طبقات دوم و سوم جهت سکونت و پذیرایی و امور تجاری بوده ‌است. عمارت تاریخی گلشن از چهارطرف با پلکان حلزونی به پشت بام راه دارد. در طبقه سوم ضلع شمالی اتاقی ساخته نشده و این گوشه خالی است. این عمل به دلیل رساندن باد خنک شمال به داخل ساختمان بوده‌ است.

ساختمان دارای حیاط مرکزی و تمامی اتاق‌ها، اطراف آن می‌باشند که همگی با درهای دو لنگه با هم ارتباط دارند. درب و پنجره‌ها از جنس چوب ساج و دریایی و پوشش سقف از چوب چندل (صندل) است. سیستم خنک کننده ساختمان وجود درهای متعدد است. بیش تر اتاق‌ها پنج دری هستند و بین آن‌ها راهرو وجود دارد.

عمارت گلشن در استان بوشهر,عمارت گلشن در بوشهر,گلشن بوشهر

این بنا با مساحت ۱۲۳۰ متر، پهنای ۸۸۹ مترمربع و اعیان ۱۰۴۱ متر مربع، همانطور که گفته شد در حال حاضر با کاربری اداری فرهنگی مورد استفاده می‌باشد و از سال ۱۳۶۵ تاکنون که توسط میراث فرهنگی خریداری شده مرتب مورد تعمیر قرار می‌گیرد. البته شکل اولیه ساختمان حفظ شده و فقط مصالح پوسیده تعویض و مرمت شده و نمای بیرونی آن سفید کاری شده ‌است.

خانه گلشن بوشهر در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۲۱۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است.

آدرس : بوشهر - شهر بوشهر، خیابان ساحلی، محله بهبهانی، پشت اداره بندر بوشهر
فاصله زمانی تا بوشهر 19 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز بوشهر ۱۱٫۴ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *