عمارت ملک بوشهر

بازدید : 987 بار
بنای تاریخی بوشهر,تاریخچه عمارت ملک,خانه ملک التجار بوشهر
تاریخچه : مجموعه بنای عمارت ملک استان بوشهر، متعلق به محمد مهدی ملک التجار، یکی از ثروتمندان شهر بوشهر بوده است. قدمت این بنای تاریخی بوشهر، در حدود صد سال می باشد. ملک التجار بخاطر ثروت زیادش یک بانک خصوصی راه اندازی نمود. ایشان به ولخرجی و اسراف کاری نیز شهرت داشت. ملک التجار با حکومت قوام السلطنه در شهر بوشهر به مخالفت برخاست و خود حاکم شهر بوشهر شد.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]

ملک التجار به دلیل حشر و نشر داشتن با سر کنسول فرانسه و مسافرت به فرانسه، با دیدن قصر سر کنسول خواستار ساخت نمونه ای از این کاخ در بوشهر می شود و بدین جهت معمار قصر کنسول را به خدمت می گیرد و حاصل این امر ساخت عمارت ملک می شود.
درباره عمارت ملک بوشهر می توان گفت که این عمارت از لحاظ هندسی یکی از زیباترین عمارات جنوب ایران است. زیر بنای اعیانی عمارت 4700 متر مربع و عرصه آن 24500 متر مربع می باشد.

خانه ملک بوشهر,درباره عمارت ملک بوشهر,عمارت ملک

نوع و سبک معماری خانه ملک بوشهر، از سبک های دو قرن پیش سواحل خلیج فارس بنام بنگله تاثیر گرفته است و شامل یک بخش استحفاظی، بارو و شاهنشین و قسمتی به شکل چند ایوان و اتاق های مسکونی می باشد.
خانه ملک التجار در بوشهر توسط متجاوزین انگلیس اشغال گشت و به شکل پایگاه نظامی آن ها درآمد. آن ها سال ها در این عمارت استقرار داشتند و به جهت ورشکستگی ملک التجار، لوازم نفیس آن را با قیمت اندک خریداری نمودند و با خود بردند. در حال حاضر خانه ملک بوشهر بخاطر وسعت زیاد هنوز مرمت نشده است.

عمارت ملک استان بوشهر,عمارت ملک در بوشهر

عمارت اصلی بخش مجموعه ملک از فضای میانی مدور در دو طبقه با دیوارهای نقاشی شده ساخته شده بود. ملاقات های رسمی ملک التجار در سالن پائین عمارت و به منظور ضیافت های خصوصی سالن بالا در نظر گرفته شده بود.
هم اکنون از عمارت ملک استان بوشهر چیزی جز مخروبه ای با دیوارهای سیاه و درهای شکسته باقی نمانده و محلی برای زندگی خانواده های بی سر پناه شده است. جالب است که با وجود این بنای با ارزش، مسئولین محترم هیچ اقدام خاصی برای اسکان ساکنان این عمارت در مکان مناسب دیگر و حفظ و مرمت این بنای تاریخی انجام نداده اند.
امیدواریم این عمارت تاریخی که در سال 1377 هجری شمسی به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده، دوباره ارزش گمشده خود را باز یابد.

آدرس : بوشهر - شهر بوشهر،پنج کیلومتری بندر بوشهر، در نزدیکی میدان بهمنی
فاصله زمانی تا بوشهر 9 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز بوشهر ۴٫۱ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *