کاخ آقا محمدخان قاجار گرگان

بازدید : 1147 بار
آثار ملی ایران,آدرس کاخ آقا محمد خان قاجار,آقا محمدخان قاجار
تاریخچه : کاخ آقا محمد خان قاجار، در نزدیکی دروازه بسطام سابق شهر گرگان قرار دارد. کاخ آقا محمد خان قاجار، بنایی دو طبقه می باشد که توسط حکمران مازندران ساخته شد به همین خاطر آنرا منسوب به وی دانستند.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 4.7]

بر طبق عقیده عده ای، ساخت بنای کاخ  را که به فرم دارالحکومه های استرآباد است به ایشان نسبت نمی دهند، اما گروهی دیگر آن را منسوب به آقا محمدخان قاجار می دانند.

کاخ آقا محمد خان,کاخ آقا محمد خان قاجار,کاخ آقا محمد خان قاجار در گرگان

با توجه به اسلوب ساخت بنا و ویژگی های معماری، بنای کاخ آقا محمد خان قاجار، متعلق به قرن دوازدهم هجری قمری می باشد. کاخ آقا محمد خان قاجار، دارای بخش های گوناگونی نظیر دارالعماره، دارالحکومه، عمارت کلاه فرنگی عباس خانی و سلسیان خانی می باشد.

توپخانه و دیوانخانه در اطراف کاخ مستقر بوده که در زمان پهلوی اول تخریب شده است. در ابتدا، نمای بنا آجر و گچ بوده که در زمان پهلوی اول روی آن را با سیمان پر کرده اند و با افزودن الحاقات با مرور زمان، بنا تغییر شکل پیدا کرده است.

کاخ آقا محمدخان قاجار

این بنا تاکنون در اختیار نهادی نظامی در استان گلستان بوده ولی با هماهنگی‌ها و توافقاتی که صورت گرفته قرارست برای نخستین‌بار پس از انقلاب اسلامی به‌ شکل کامل مرمت شده و طبق شنیده ها به موزه زنان و دفاع مقدس تغییر کاربری داده شود.

این اثر در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۲۸۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس : گلستان - شهر گرگان، خیابان آفتاب
فاصله زمانی تا گرگان 6 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز گرگان ۱٫۴ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *