دشت میشان همدان

بازدید : 1138 بار
پناهگاه میدان میشان,تاریخ دشت میشان,تخریب دشت میشان
تاریخچه : میدان میشان یا دشت میشان یکی از دشت‌های کوهستان الوند است. این میدان در مسیر اصلی صعود به قلهٔ الوند قرار دارد و وسعت آن حدود یک هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۶۰۰ متر است.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 4.7]

در قدیم عشایری که دوره ییلاق خود را در دامنه شمالی الوند می‌گذراندند، در میدان میشان که دارای آب‌های روان، چمن زار و مناظر زیبای طبیعی است، چادر می‌زدند.
در کوهستان الوند علاوه بر قلل مرتفع و شیب‌دار، دشت‌های کوچکی وجود دارد که سطح آن‌ها از چمن‌زار پوشیده شده و چشمه‌های بسیار در آن‌ها جریان دارد. با توجه به این که این دشت‎ها نسبتاً مسطح هستند، به صورت جایگاهی مناسبی برای استراحت و اتراق کوهنوردان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جاذبه های طبیعی شهر همدان,دشت میشان,دشت میشان الوند

مهم‌ترین این دشتها عبارتند از: میدان میشان و تخت نادر، چمن شاه‌نظر و تخت رستم.
دشت میشان نزدیک پناهگاه اول کوهنوردان برای رسیدن به قله الوند است. این دشت پهنه وسیعی است که کوهنوردان از آن عبور می‌کنند تا به پناهگاه دوم و قله الوند صعود کنند. علاوه بر این پیش از این جاده‌ای مالرو و مخصوص کوهنوردان در کوهپایه بود، که یکی از راه‌های اصلی عبور کوهنوردان به قله محسوب می‌شد، با این حال این جاده نیز با هدف رساندن مصالح به ارتفاعات با استفاده از ماشین‌های سنگین تعریض شد.

دشت های همدان,میدان میشان,میدان میشان همدان

دشت میشان یکی از بسترهای بکر طبیعی و منظر فرهنگی تاریخی گنج‌نامه همدان است. چندی پیش و در ادامه ساخت بخش‌های دیگر پروژه تفریحی و ورزشی تله‌کابین همدان، ساخت دریاچه مصنوعی برای ماهیگیری در این دشت آغاز شده است.
دشت میشان در بهار و پاییز، خصوصا در تعطیلات یکی از شلوغترین جاهای همدان بوده و مخصوصا در فصل بهار بسیار دیدنی است. بعضی از علاقمندان به طبیعت در این مکان زیبا چادر زده و شب را در آنجا سپری می نمایند.
در سالهای اخیر مسابقات تیراندازی با کمان نیز در فضای مصفای دشت میشان برگزار شده و علاقمندان زیادی را به خود جلب نموده است.

آدرس : همدان - شهر همدان، ایستگاه دوم تله کابین گنجنامه
فاصله زمانی تا همدان 20 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز همدان 9 کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *