حمام قلعه همدان

بازدید : 1310 بار
حمام قلعه,حمامهای تاریخی,حمامهای تاریخی ایران
تاریخچه : حمام قلعه همدان، یکی از زیباترین حمام های تاریخی ایران می باشد. قدمت حمام قلعه همدان احتمالا به اواخر دوره قاجار بر می گردد. مساحت این حمام در حدود یک هزار و هفتصد متر مربع می باشد. معماری بکار رفته در حمام قلعه همدان از نوع ایرانی و اسلامی است و در یکی از محله های قدیمی و اصیل همدان به نام محله قلعه واقع شده است.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]

مهمانان و مسافران زیادی سالانه از داخل و خارج کشور به این حمام وارد می شوند و از سفره خانه و موزه مردم شناسی آن بازدید می کنند. حمام قلعه به دو صورت سرد و گرم می باشد. ورودی حمام قلعه، هشتی شکل بوده که پس از گذر از آن به حمام سرد و سپس گرم وارد می شویم. در حمام قلعه همچون سایر حمام های تاریخی ایران، رگ زنی اتفاق افتاده، که این مورد به صورت مجسمه در حمام کار شده است.

حمامهای تاریخی همدان,حمامهای قدیمی,سفره خانه سنتی

در حمام قلعه پس از انجام مرمت های اساسی، بازسازی دیوارها و جداره های بیرونی و مرمت بخش های داخلی به موزه حمام تغییر کاربری داده است. در واقع حمام قلعه به نوعی موزه مردم شناسی می باشد. موزه مردم شناسی حمام قلعه همدان در سال 1287 هجری شمسی توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان افتتاح شد.

سفره خانه سنتی همدان,موزه مردم شناسی,موزه مردم شناسی همدان

در این موزه، حمام قدیمی همدان به شکلی بسیار جالب بازسازی شده است، به عنوان مثال شخصی که جلوی در ورودی حمام در گذشته مسئول اخذ پول بوده به صورت مجسمه ساخته شده و در کنار آن درویشی نشسته که این مساله حالتی طبیعی به حمام قلعه بخشیده است.

سفره خانه سنتی ای در حمام قلعه همدان قرار دارد. هم چنین در سفره خانه سنتی همدان با حضور گروه های موسیقی، به شکل زنده برنامه اجرا می کنند که این برنامه ها استقبال زیاد مردم را در پی داشته است.

آدرس : همدان - شهر همدان، خیابان صدوقی
فاصله زمانی تا همدان 2 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز همدان ۰٫۴ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *