دره مرادبیگ همدان

بازدید : 1964 بار
دره مراد بیگ,دره مراد بیگ همدان,دره مرادبیک
تاریخچه : دره مرادبیگ همدان، بزرگترین دره کوهستان الوند است و در جنوب شهر همدان قرار گرفته است. شهر همدان که در گذشته، چندان گسترده نشده بود، دره مراد بیگ با شهر چهار کیلومتر فاصله داشت تا اینکه در سال 1367 هجری شمسی براساس مصوبه شورای عالی شهر سازی، این دره به محدوده خدمات شهری پیوست و جزو شهر همدان محسوب گشت.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 4.5]

دره مراد بیگ همدان برخلاف سایر دره های الوند همچون دره ماوشان رود و دره گنج نامه که در مسیر راه های باستانی واقع بودند، در منطقه بسته ای قرار گرفته و در آن تردد بسیار اندک می باشد.

دره مرادبیک همدان,دره مرادبیگ,روستای دره مرادبیگ

راه مالروی انتهای دره، تنها راه ارتباطی است که از طریق دره چشمه فرشه در فصل های گرم سال با روستای پشت کوه امکان دسترسی وجود دارد. در غرب دره مراد بیک همدان، آثار یک روستای قدیمی به چشم می خورد. در دره مراد بیگ، رود الوسجرد قرار دارد که از آب شدن برف ها و آب چشمه های فراوان تشکیل شده است.

روستای دره مرادبیگ همدان,روستای مرادبیگ,روستای مرادبیگ همدان

واژه الوسجرد از نام مکان های دوران پارتی است و به احتمال زیاد از نام روستایی که در گذشته های دور در آنجا بوده، گرفته شده است. از مکان های دره مراد بیگ همدان می توان به دره حاج احمد، دره گرگ، شرشرآب، لژه، روستا سیلوار، گوشتخل دره، سردوش، قزوله دره، محمود دره، حمام خرابه، ندوخانه، پر رحمان و دره بهشت اشاره نمود. روستای دره مرادبیگ، یکی از زیباترین روستاهای همدان به شمار می رود.

آدرس : همدان - شهر همدان، 4کیلومتری جنوب همدان، دره مراد بیگ
فاصله زمانی تا همدان 12 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز همدان 5 کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *