شیر سنگی همدان

بازدید : 1057 بار
آدرس شیر سنگی همدان,تاریخچه شیر سنگی همدان,داستان شیر سنگی همدان
تاریخچه : مجسمه شیر سنگی از یادمان‌های تاریخ باستان در شهر همدان است که در انتهای خیابان 12 متری سنگ شیر و در وسط میدان مربع شکلی به همین نام قرار گرفته ‌است. تپه‌ای که در حال حاضر مجسمه شیر سنگی بر روی آن واقع شده تپه باستانی است، زیرا تابوت متعلق به دوره اشکانی ازآن محل کشف شده و درحال حاضر در موزه تپه هگمتانه نگهداری می‌شود.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]

این مجسمه به همراه قرینه اش ابتدا در دروازه شهر همدان قرار داشته‌است و اعراب به هنگام فتح همدان آن را باب الاسد، به معنی دروازه شیر، نامیده‌اند.
در سال 319ه. ق نیز که دیلمیان همدان را به تصرف خود در آوردند، دروازه شهر را به کلی تخریب کردند. مردآویج دیلمی قصد داشت  یکی از آنها را به ری منتقل نماید، ولی چون موفق نشد، پنجه‌های یکی از شیرهارا شکست و دیگری را به طور کامل تخریب نمود.

دیدنی های همدان,شیر سنگی,قدمت شیر سنگی در همدان

مجسمه آسیب دیده تا سال 1328 هجری شمسی بر روی زمین افتاده بود تا اینکه مهندس سیحون طراح و معمار آرامگاه بوعلی آن را در محل فعلی نصب کرد.
در تاریخ ساخت مجسمه شیر سنگی مورد اختلاف است، ولی از نحوه حجاری مجسمه و نزدیکی آن به باروی اشکانیان و کشف تابوت دوره اشکانی  چنین بر می‌آید که به اشکانیان مربوط باشد، اما برخی نیز معتقدند که این اثر از یادگارهای هنری مادها می‌باشد.

آدرس : همدان - شهر همدان، میدان سنگ شیر
فاصله زمانی تا همدان 7 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز همدان ۲٫۰ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *