آرامگاه استر و مردخای همدان

بازدید : 1115 بار
آرامگاه استر همدان,آرامگاه مردخای,استر و مردخای
تاریخچه : آرامگاه استر و مردخای همدان به عنوان مهم ترین زیارتگاه های یهودیان ایران و جهان به شمار می رود. وجود بقعه استر، عامل مهم در شکل گیری و تداوم حضور جامعه یهودی در شهر همدان می باشد.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]

مقبره استر و مردخای در نزدیکی میدان مرکزی شهر و در کنار مدرسه بزرگ زنگنه واقع است.در بنای این آرامگاه، مصالح ساختمانی نظیر سنگ و آجر بکار رفته و از سبک بناهای اسلامی ساخته شده است. با توجه به شکل ظاهری و سبک معماری این اثر، چنین برداشت می شود که بنای فعلی آن در قرن هفتم هجری بر روی ساختمان قدیمی تر که مربوط به قرن سوم هجری بوده، بنا گشته است.

بقعه استر و مردخای همدان,رامگاه استر و مردخای,عکس استر و مردخای

بخش های متعدد بنا شامل مدخل ورودی، دهلیز، مقبره، ایوان و شاه نشین می باشد. یک جلد کتاب آسمانی تورات که از قدمت بالایی برخوردار و بر پوست آهو نوشته شده در سازمان میراث فرهنگی استان همدان و در حفاظ استوانه ای شکل نگهداری می شود. دو صندوق منبت کاری شده زیبا در وسط فضای مربع شکل مقبره ها بر روی این قبور قرار دارد.

مقبره استر در همدان,مقبره استر و مردخای

صندوق اول که منبت کاری و عتیقه و قدیمی تر از صندوق دوم می باشد و به استر نسبت داده اند در بالای قبر جنوبی قرار دارد. صندوق دوم که بسیار شبیه به صندوق اول است و تقریبا در سال 1300 توسط استاد عنایت الله تویسرکانی که یکی از منبت کاران متبحر زمان خود بوده بر روی قبر مردخای ساخته شده است.

آدرس : همدان - شهر همدان، ابتدای خیابان دکتر شریعتی
فاصله زمانی تا همدان 4 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز همدان 2 کیلومتر
یک نظر در مورد مقاله “ آرامگاه استر و مردخای همدان
  1. گلپایگانی سمیه :

    خیلی ممنون از مطلبتون، مشتاق شدم برم و این بنا رو ببینم
    بنظرم خیلی مخوفه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *