ارگ بم – معرفی کامل

بازدید : 2532 بار
ارگ بم,روستای دهبکردی بم,زلزله بم
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 4.5]

از جاذبه های مهم که در شمال شرقی شهر بم قرار گرفته و مربوط به دوران اشکانیان و هخامنشیان است، ارگ بم است. ارگ بم با عنوان بم و فضای فرهنگی آن در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این مکان بزرگترین بنای خشتی جهان محسوب و به دلیل عظمت آن با دیوار چین مقایسه می شود.

معماری ارگ بم از جهات مختلفی مورد بررسی طراحان قرار گرفته است. این بنا در بهترین نقطه با دید مناسب از جهت امنیتی قرار دارد. دژ نظامی، سربازخانه، اصطبل، عمارت چهار فصل و چاه آب در درونی ترین دیوار ارگ بم واقع شده است. ورودی اصلی شهر و مسیری که متصل کننده ورودی شهر به دژ است در اطراف بخش حکومتی ساخته شده است.

سوغات شهر بم,شهر بم,عکس ارگ بم
خانه های ارگ بم در سه نوع مختلف وجود دارد.خانه هایی با 3 اتاق برای خانواده های تهیدست، خانه هایی با 4 اتاق برای خانواده های طبقه متوسط جامعه و در نهایت شیک و مجلل ترین خانه ها که در نقاط مختلف برای انواع فصل ها در نظر گرفته شده است. تمام ساختمان های این بنا از خشت ساخته شده است.

 زلزله ای به شدت 6.6 ریشتر در دی ماه سال 1382 اتفاق افتاد که باعث شد ارگ بم آسیب جدی ببیند و بازسازی دوباره ارگ بم را کشورهای عضو میراث جهانی یونسکو عهده دار شدند.

عکس روستای دهبکردی

شهر بم در 180 کیلومتری جنوب شرقی استان کرمان و در ارتفاع 1060 متری از سطح دریا واقع شده است. تنها شهر ایران که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، شهر بم می باشد. در گذشته ها، شهر بم به پاریس ایران و دروازه شرق ایران شهرت داشت. در زمان حکومت لطفعلی خان زند برای مدتی به عنوان پایتخت ایران مطرح شد.از سوغات معروف این شهر می توان به خرما، مرکبات، حنا، کماچ سهن، کلمپه و قاووت اشاره نمود. محصولات کشاورزی شهر بم به خصوص خرمای آن معروفیت جهانی دارد.

ارگ بم,روستای دهبکردی بم,زلزله بم
در سال 1189 هجری شمسی وقتی که پاتی جهانگرد انگلیسی وارد شهر بم شد، در نوشته هایش قلعه این شهر را مستحکم و مقاوم معرفی نموده و در ایران این قلعه از جهت استحکامات بی نظیر بود.
هم چنین بار تولد می نویسد که بم در گذشته مرکز صنعتی کرمان بود و پارچه های آن به مصر هم فرستاده می شد.
در قرن دهم ، مقدسی جغرافی نویس عرب در گزارشات خود می نویسد که مردم شهر بم ،متخصص و اهل مهارت بودند و پارچه هایی که در آنجا تولید می شد مایه سرافرازی ایران بود.پیراهن و لباسهای با ارزش و فاخر که طالب بسیار داشت در این شهر تولید و صادر می شد.
شهر بم در دوره ساسانیان، از لحاظ نظامی و بازرگانی اهمیت داشت و این به خاطر مرتبط بودن جاده های ایران با افغانستان و بلوچستان بود.
اصالت مردم بم با توجه به بررسی سکونتشان از نژاد آریایی می باشد. در اساطیر ایرانی، بنای این شهر قدیمی را به بهمن پسر اسفندیار نسبت داده اند.
شهر بم دارای آب و هوای گرم وخشک است . این شهر به دلیل مجاورت با کویر، شرایط آب و هوایی متغیری را دارد. بم در بعضی اوقات فصل تابستان گرم ترین شهر و در فصل سرما سردترین نقطه کشور می باشد. در شهر بم میزان بارندگی در سال ، 68 میلی متر گزارش شده است.

ارگ بم,روستای دهبکردی بم,زلزله بم
از جاذبه های بم می توان به منطقه خوش آب وهوای دهبکردی اشاره نمود. روستای دهبکردی در 50 کیلومتری شهر بم قرار گرفته و تحت تاثیر آب و هوای اقلیم کوهستانی واقع شده است. ارتفاع آن حدود 2500 متر است و کوه شیر و منطقه مرغک منظره چشم گیری را به دهبکردی بخشیده است. وجود درختان سپیدار و گردو ، فضای این روستا را دل انگیز کرده اند. نتایج یک محقق با بررسی DNA مردم منطقه دهبکردی و روستاهای اطراف آن به این موضوع رسید که مردمان این مناطق همان مردمان قدیم ارگ بم هستند که به دلیل خشکسالی و گرم بودن هوا به این مناطق خوش آب و هوا وارد شده اند.

ارگ بم,روستای دهبکردی بم,زلزله بم
از دیگر جاذبه های بم می توان به روستای مرغک در 40 کیلومتری جنوب غربی اشاره نمود که دارای پوشش گیاهی درختان میوه، جنگل های بادام کوهی، ارس و بنه است. حمام صد ساله در مرغک از آثار تاریخی این روستا به شمار می رود.

آدرس : کرمان - 2 کیلومتری شهرستان بم
فاصله زمانی تا پایتخت : 12 ساعت و 14 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز پایتخت : ۱٬۱۶۳ کیلومتر
یک نظر در مورد مقاله “ ارگ بم – معرفی کامل
  1. sadeghi :

    kheyli khub bud mamnun

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *