مجموعه گنجعلیخان کرمان

بازدید : 469 بار
حمام گنجعلیخان,مجموعه گنجعلیخان,مجموعه ی گنجعلی خان
تاریخچه : یکی از نقاط دیدنی و تاریخی شهر کرمان، مجموعه گنجعلیخان کرمان است. این مجموعه به خاطر معماری خاص بناهایش گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]

مجموعه تاریخی گنجعلی خان، در مجاورت بازار بزرگ کرمان و در مرکز قدیمی شهر قرار دارد. نام این مجموعه از نام گنجعلی بیک، از حکام مشهور زمان شاه عباس صفوی که در آبادی این خطه کوشش فراوان نمود، برگرفته شده است.  

طول و عرض میدان گنجعلیخان به ترتیب 100 و 50 است . گرداگرد میدان بناهای عمومی و عام المنفعه گنجعلی خان شامل مدرسه، مسجد، بازار، حمام، چهارسوق، آب انبار و ضرابخانه قرار دارد که نمونه ای عالی از آثار تاریخی و بناهای عمرانی بجا مانده از عصر صفویه می باشد. صحن میدان گنجعلی خان در سال 1390 تخریب گردید.

مدرسه گنجعلی خان,مسجد گنجعلی خان کرمان,موزه گنجعلیخان

مساحت کل مجموعه ی گنجعلی خان 11000 مترمربع می باشد.  این مجموعه درسال 1005 هجری قمری بنا شده است. بازار مجموعه در بخش جنوبی میدان قرار دارد. طول این بازار تقریبا 93 متر و عرض آن 75/5 متر بوده و مساحت کلی آن به 75/534 متر مربع می رسد.

در ضلع شرقی میدان، مدرسه گنجعلی خان مشاهده می شود که زمانی به عنوان کاروانسرا نیز مورد استفاده قرار می گرفته است.

میدان گنجعلیخان

بر اساس شواهد موجود این مدرسه به دست آغا محمد خان قاجار تخریب گردید و در حال حاضر دانشکده هنر در مکان آن واقع شده است.

مسجد این مجموعه نیز در سمت شرقی میدان و در جوار سرای گنجعلی خان به سال 1700 هجری قمری ساخته شده است. نوع تزئینات  سطح داخلی گنبد از انواع مرسوم دوره صفویه می باشد.

در ضلع شمالی میدان، ضرابخانه گنجعلی خان قرار دارد که محل ضرب سکه و سایر مسکوکات دولتی صفویه بوده که هم اکنون به موزه ی سکه بدل شده است. در موزه سکه، انواع سکه های قدیمی به نمایش در آمده است. موزه سکه گنجعلی خان یکی از معتبر ترین موزه های سکه ی ایران می باشد.

آدرس : کرمان - شهر کرمان، میدان گنجعلی خان
فاصله زمانی تا کرمان 4 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز کرمان ۱٫۰ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *