گنبد جبلیه کرمان

بازدید : 1283 بار
آدرس گنبد جبلیه,پلان گنبد جبلیه,تاریخ گنبد جبلیه کرمان
تاریخچه : یکی از نقاط دیدنی شهر کرمان و هم چنین یکی از زیباترین آثار هنر معماری ایران، گنبد جبلیه یا گنبد گبری است که در نزدیکی دو قبرستان صاحب الزمان و سید حسین کرمان و در منتهی الیه شرقی کرمان قرار گرفته است.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]

بنا بر شواهد و با توجه به پلان گنبد جبلیه احتمال دارد که این بنا در دوره های قبل از اسلام و یا در اواخر دوره ساسانیان ساخته شده و در دوره سلجوقیان تکمیل شده باشد. نما این گنبد به خاطر هشت ضلعی بودنش به گنبد گبری شهرت دارد و به طور کامل پوشیده از سنگ است. عرض پایه گنبد جبلیه تقریبا به سه متر می رسد. در هشت طرف این گنبد هشت در به عرض 3 متر قرار دارد که اخیرا برای استحکام بنا و جلوگیری از خرابی آن درگاه ها را با سنگ بسته اند و تنها یک در را باز گذاشته اند.

تاریخچه گنبد جبلیه کرمان,عکس گنبد جبلیه کرمان,گنبد جبلیه

قسمت بالای گنبد از آجر ساخته شده و تزئینات داخلی آن که از گچ بوده تخریب شده است. مورخان دلیل محکم بودن این بنا را استفاده از شیر شتر به جای آب در ساخت این گنبد می دانند. در اطراف این گنبد، جنگل کاری شده با درختان سرو و کاج که به نام جنگل قائم مشهور است و یکی از تفریحگاه های کرمان است.

معماری گنبد جبلیه

گنبد جبلیه توسط وزارت فرهنگ در سال 1316 هجری شمسی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و این گنبد تاریخی در سال 1383 هجری شمسی مورد مرمت قرار گرفت و به گنجینه جبلیه یا  کتیبه های تاریخی تبدیل شد.

آدرس گنبد جبلیه,پلان گنبد جبلیه,تاریخ گنبد جبلیه کرمان

در گنجینه جبلیه کتیبه های مختلفی قرار داده شده که از جمله آن ها می توان به کتیبه مسجد آبدر اشکان را در بافت اشاره نمود. کتیبه مذکور یکی از قدیمی ترین  کتیبه های موجود در این گنجینه می باشد که متعلق به بنای یاد بود مسجد اشکون در شهرستان بافت است و نگارش آن به خط کوفی و بر روی قطعه سنگی طبیعی صورت گرفته است.

هم چنین در گنجینه جبلیه کوچکترین سنگ قبر کشف شده در استان کرمان نیز نگهداری می شود.

آدرس : کرمان - شهر کرمان ، خیابان شهدا
فاصله زمانی تا کرمان 8 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز کرمان ۴٫۰ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *