یخدان مویدی کرمان

بازدید : 1022 بار
آدرس یخدان مویدی,تاریخ یخدان مویدی,یخچال مویدی
تاریخچه : یخدان مویدی کرمان، بزرگترین یخچال خشت و گلی جهان است که به عنوان یکی از قدیمی ترین سیستم های آب رسانی شهری در قلب کویر مطرح می باشد.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]

مردمان دیار شهر کرمان از گذشته، با ابتکار و نوآوری هایی که انجام داده اند، این شهر را به یکی از زیباترین شهرهای تاریخی ایران تبدیل کرده اند. یکی از نمونه ابتکاراتی که انجام شد در زمینه سیستم آبرسانی، آب انبار و تولید یخ از صدها سال پیش می باشد. آن ها اینکار را به گونه ای انجام داده اند که بزرگترین یخدان های دست ساز در این شهر خودنمایی می کنند.

تهیه، توزیع، آب انبار و تولید یخ در شهر کرمان با مکانیزم خاص و به صورت پیوسته صورت می پذیرد به گونه ای که پس از صد ها سال از ساخت آن ها هم چنان پابرجا هستند و جزو آثار تاریخی شهر کرمان به شمار می روند.

یخچال مویدی کرمان,یخدان مؤیدی کرمان,یخدان مویدی

یخچال مویدی کرمان به دستور یکی از کارگزاران حکومت بنام موید الدین ریحان ساخته شد. قدمت یخچال مویدی به اواخر دوره سلجوقیان برمی گردد.

آب یخچال توسط قناتی به همین نام تأمین می شده است. برای تأمین آب یخچال، آب از طریق قنات به انتهای یخدان هدایت می شد و در یخچال مویدی همیشه عده ای کارگر در حال فعالیت بودند.

بنای یخدان را به شکل مخروطی ساختند تا جذب میزان تابش آفتاب به حداقل برسد. و هم چنین در اطراف آن دیوارهای بلندی ساخته شده تا دمای هوا را به شکل محسوس کاهش دهد.

یخدان های قدیمی

عناصر تشکیل دهنده یخچال مویدی شامل مخزن، استخر، حصار و چاله یخ می باشد. در ساخت یخدان از مصالحی نظیر خشت خام، ملات گل و اندود و کاه گل استفاده می شده است.

پلان مخزن یخدان مویدی کرمان مدور شکل می باشد که بر روی آن گنبدی احداث نمودند. یخچال دارای حصاری بلند است که ارتفاعش به دوازده متر می رسد. در گذشته از یخچال مویدی برای نگهداری یخ استفاده می نمودند تا در ایام تابستان به کار مردم آید.

یخچال مویدی کرمان در آبان ماه سال 1378 هجری شمسی به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آدرس : کرمان - شهر کرمان، خیابان ابو حامد
فاصله زمانی تا کرمان 9 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز کرمان ۳٫۳ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *