051-36040039
ali-bin-zaid-tomb2

مقبره‌ زیدبن على خرم آباد

2858 ۱۳۹۵/۰۲/۲۰
[تعداد: 5    میانگین: 5/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

مقبره زید بن علی(ع) در محله ای به همین نام در غرب مسجد جامع خرم آباد واقع شده و در مرکز بازار روز این شهر قرار دارد. زید بن علی بن حسین در قرن دوم و سوم چشم از این جهان بسته و با محوریت مذهبی اش نزد مردم سرزمین بانی هسته اولیه شهر خرم آباد 5 قرن پس از مرگش به شمار می رود.

مقبره زید بن علی (ع) برای اولین بار به فرمان بدر بن حسنویه برزیکانی (متوفی سال 405 قمری) که حکمران آن زمان بود، مرمت شده و پس از آن به موجب سنگ نوشته ها یک بار در سال 950 هجری قمری و دوبار در سال های 1117 و 1307 هجری قمری این مقبره بازسازی شده است.

آرامگاه زید بن علی,امام زاده زید بن علی,بنای تاریخی خرم آباد

به حرمت ایشان اهالی خرم آباد امواتشان را در نزدیکی مزار او دفن می کردند. گورستان زید بن علی تا سال 1352 دایر بود که در این سال به دستور شهردار وقت خرم آباد  دفن اموات در محدوده امام زاده ممنوع شد.

حریم آرامگاه زید بن علی 6000 متر مربع وسعت داشته که در قدیم گورستان بوده در میان این زمین مقبره ای وجود دارد که آیات و کلمات مقدس با خط نسخ به طور برجسته در آن نقش بسته است.

روی لبه شرقی مقبره نام استاد کار نجار و تاریخ تأسیس آن نوشته شده است. بنای کنونی مقبره براساس سنگ نوشته بنا که به خط کوفی می باشد و به سال 1307 هجری قمری بر می گردد.

پلان مقبره زید بن علی هشت ضلعی است که چهار ضلع اصلی دارد و هر یک از این اضلاع به ضلع های کوچکتری تقسیم شده است.

زید بن علی,عکس مقبره زید بن علی,قبر زید بن علی

تمام بنای تاریخی امام زاده زید بن علی از آجر ساخته شده است و صندوق چوبی و قهوه ای رنگی به همراه نقوش زیبا کنده کاری شده روی قبر جای گرفته است. در هر دو گلدسته مقبره، نیز پله هایی برای رفتن به پشت بام کار گذاشته شده است.

مقبره دارای دو گلدسته آجری می باشد که با کاشی های زیبا که کلماتی مقدس بر آن نوشته شده تزئین شده است. درب اصلی حرم از چوبی بسیار مرغوب و به شکل زیبایی ساخته شده و آیات قرآن و کلمات مقدس به طور برجسته با خط نسخ نوشته شده است.

مقبره زید بن علی

اکنون به علت قرار گرفتن این امام زاده در مرکز بازار شهر اطراف این بقعه به وسیله مغازه گرفته شده که برای جذب و توسعه گردشگری نیاز به آزاد سازی اطراف این حرم می باشد.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند

نظرات

  • رسول

    با سلام ده سالیه از خرم اباد دورم مرسی از اطلاعاتتون و باعث خاطراتمون زنده بشن ?