آرامگاه باباطاهر خرم آباد

بازدید : 1097 بار
آدرس آرامگاه باباطاهر,آرامگاه باباطاهر,پلان آرامگاه باباطاهر
تاریخچه : یکی از بناهای تاریخی و فرهنگی شهر خرم آباد،آرامگاه باباطاهر است.مردم شهر خرم آباد اعتقاد دارند این مقبره مربوط به باباطاهر شاعر و سراینده دو بیتی های مشهور لکی و لری است.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]

آرامگاه باباطاهر در ضلع غربی قلعه فلک الافلاک و در کنار خانه قدیمی آخوند ابو مقبره بابا طاهر و در مرکز شهر خرم آباد قرار دارد. این آرامگاه در گویش لری به باو طاهر مشهور می باشد. 

سبک و معماری بنای آرامگاه باباطاهر ساده و از یک گنبد خانه ای با یک ورودی تشکیل شده است. ارتفاع گنبد تا کف آن 6 متر می باشد. پلان آرامگاه بابا طاهر به صورت هشت ضلعی است که چهار ضلع آن به ابعاد 2,5 متر و ضلع های فرعی هریک 1,70 سانتی متر است. 

عکس آرامگاه باباطاهر خرم آباد,معماری مقبره باباطاهر,مقبره باباطاهر

محل قبر در داخل سردابه بوده است که بر ر روی سردابه و کف بقعه قبری به ابعاد 52*100*177 سانتی متر وجود دارد. بر روی  قبر ضریحی چوبی به ابعاد 127*128*198 وجود داشته که کاملا از بین رفته است. اتاق کوچکی به بدنه غربی بنا در دوره معاصر به ابعاد 2,5*5 متر اضافه شده بود که به آن قلندر خانه می گفتند.

مقبره باباطاهر خرم آباد

یکی از معماران ادعا کرده بود که شجره ی مدفون بابا طاهر با چند دوبیتی روی چوبی نوشته شده بود که به وسیله شخصی دیوانه از بین رفته است.

عطا حسن پور که یکی از باستان شناسان و کارشناسان میراث فرهنگی استان لرستان است، درباره آرامگاه بابا طاهر این چنین می گوید که در لرستان لقب بابا به کسی اطلاق می شده که اهل حق بوده و به طور احتمال آرامگاهی که به نام بابا طاهر در خرم آباد است به یکی از همین افراد تعلق داشته است. اما قطعا این شخص بابا طاهر عریانی همدانی نیست. چرا که قدمت بقعه موجود در خرم آباد به زمان صفویه می رسد.

آدرس آرامگاه باباطاهر,آرامگاه باباطاهر,پلان آرامگاه باباطاهر

این بنا در دوره خوارزمشاهی و به شماره 1922 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است ولی نگارنده سنگ قبر یا سنگ نوشته دیگری که مشخصات صاحب قبر را داشته باشد در آن جا موجود نیست.

آدرس : لرستان - شهر خرم آباد، خیابان امام خمینی
فاصله زمانی تا خرم آباد 3 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز خرم آباد ۱٫۳ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *