حمام گپ خرم آباد

بازدید : 1722 بار
بنای تاریخی خرم آباد,تاریخچه حمام گپ خرم آباد,حمام تاریخی خرم آباد
تاریخچه : حمام گپ خرم آباد، یکی از حمام های تاریخی ایران است که در حال حاضر با واگذاری به بخش خصوصی به عنوان یک مجموعه فرهنگی و پذیرایی تغییر کاربری یافته است.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]

بخش اصلی حمام تاریخی گپ بر روی چهار ستون سنگی واقع شده است. این بنای تاریخی متعلق به حسین خان ساکی می باشد. حمام گپ را بطور احتمال  هم دوره با بنای پل گپ خرم آباد در زمان شاه سلطان حسین صفوی می دانند و هم به دوره قاجار منسوب کرده اند.

حمام تاریخی گپ,حمام گپ,حمام های تاریخی ایران

این بنای تاریخی از طریق چند پله از خیابان حافظ به سربینه مرتبط می گردد. پوشش طاقی شکلی در گوشه شمال شرقی ورودی حمام گرم مشاهده می شود که در گذشته برای استقرار دلاک و انجام امور نظافتی مورد استفاده قرار می گرفت. هم چنین در حمام های قدیمی برای جلوگیری از ناراحتی هایی که بر اثر تغییر هوای ناگهانی ایجاد می شد این پوشش ایجاد می گشت. فضاهای داخلی حمام گرم و سرد به هم شباهت داشته و امروزه در حمام گرم برای استفاده از آب شهری دوش هایی خصوصی تعبیه شده و ورودی خزینه حمام نیز بسته شده است. 

عکس حمام گپ خرم آباد

در حمام گرم دو چال حوض برای شنا کردن افراد وجود داشت که هم اینک مسدود می باشند. در چهار جهت بخش اصلی حمام گپ، چهار رختکن با پلان صلیبی شکل قرار گرفته است. طاق و تویزه ای در پوشش رختکن به چشم می خورد و پلان گردی از طریق کاربندی در فضای چهار ضلعی مرکزی کار شده است. نور فضای داخلی حمام گپ از طریق جامخانه ای که در مرکز گنبد بوده، تأمین می گردد.

بنای تاریخی خرم آباد,تاریخچه حمام گپ خرم آباد,حمام تاریخی خرم آباد

ورودی دیگر حمام گپ در پشت حمام گرم و بخش تون حمام است که در جنوب شرقی بنا قرار دارد. در سال های نه چندان دور، فضای تون به وسیله موتور و نفت سیاه حرارت داده می شد اگرچه در هنگام ساخت حمام، فضایی برای مواد سوختنی از قبیل چوب، هیمه، خار و خاشاک باقی گذاشته شده بود.

آدرس : لرستان - شهر خرم آباد، خیابان حافظ
فاصله زمانی تا خرم آباد 6 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز خرم آباد ۲٫۰ کیلومتر
یک نظر در مورد مقاله “ حمام گپ خرم آباد
  1. رسول :

    ????

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *