پل کشکان خرم آباد

بازدید : 1494 بار
پل کشکان,پل کشکان خرم آباد,پل کشکان رود
تاریخچه : پل کشکان رود در گویش محلی لرستان به کشکو معروف است و تاریخ ساخت این بنا به زمان حکومت آل حسنویه برمی گردد.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]

پل کشکان رود خرم آباد در فاصله 51 کیلومتری غرب جاده خرم آباد به کوه دشت در بخش چگنی واقع شده است. هم چنین این پل بر رودخانه ای به همین نام قرار گرفته و در مسیر راه باستانی شاپور خواست به طرهان ساخته شده است. پل کشکان لرستان در متون تاریخی به عنوان کژکی نام برده شده است. طول پل کشکان، در حدود 320 متر می باشد و هر یک از دو چشمه شرقی آن دارای عرضی  معادل 23,20 متر است.

پل کشکان رود خرم آباد,پل کشکان لرستان,تاریخچه پل کشکان

استان لرستان یکی از غنی ترین شبکه های آب روان بدلیل وجود رود های پر آب و مهم چون سمیره، سزار و کشکان است. لزوم دسترسی سریع و آسان و داشتن ارتباط با یگر مناطق با وجود این چنین رود های خروشانی موجب احداث پل های عظیمی گشته که سازه های پل ها انسان را حیرت زده میکند.

در بالاترین قسمت رودخانه کشکان رود ارتفاع آب 26 متر و کوتاه ترین بخش آن 10 متر است. پل تاریخی دارای دوازده طاق بوده که از این تعداد فقط سه دهنه آن تخریب شده و ما بقی در حال حاضر سالم هستند. هم چنین دارای آب شکن های بیضی شکل نیز هست. برخی از پایه های پل کشکان رود با سنگ های ستبر و حجاری ساخته شده است. مواد و مصالح به کار رفته دراین پل، سنگ، گچ و آجر می باشد.

معماری پل کشکان

در مجاورت پل کشکان رود خرم آباد بقایای سه پل دیگر نیز قابل مشاهده است که با ویژگی ها و مشخصات معماری پل های زمان ساسانیان قابل مقایسه هستند. پل کشکان پلی است باستانی که قدمت این پل به قرن چهارم هجری قمری باز می گردد. شماره ثبت پل کشکان در فهرست آثار ملی ایران 355 است.

آدرس : لرستان - خرم آباد، جاده کوهدشت-خرم آباد
فاصله زمانی تا خرم آباد 43 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز خرم آباد ۵۱٫۵ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *