پل صفوی خرم آباد

بازدید : 1696 بار
بنای تاریخی خرم آباد,پل آجری,پل آجری خرم آباد
تاریخچه : پلی در میان مردم شهر خرم آباد به پل آجری یا پل صفوی و یا پل گپ معروف است که گپ به معنای بزرگ می باشد. این پل تاریخی متعلق به دوره صفویه و قاجار می باشد. 
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.4]

پل صفوی بر روی رودخانه گلال و در مرکز شهر خرم آباد قرار گرفته است. این پل تاریخی دو قسمت شرقی و غربی  شهر را به هم متصل نموده است. هم چنین پل گپ خرم آباد دارای 24 چشمه طاق است. طول این پل بیش از 350 متر است و پهنایی معادل هشت و نیم متر دارد. ارتفاع پل آجری گپ از کف رودخانه تا رو گذر پل 8 متر مربع است.

پل صفوی,پل گپ خرم آباد,پل های تاریخی لرستان

در قسمت پایه ها مصالح به کار رفته، سنگ های تراشیده با ملات آهک و گچ می باشد و پایه های چشمه طاق ها از آجر ساخته شده است. کتیبه های سنگی بر سینه ای شمالی پل نصب شده که با حروف مقطعه نوشته شده است که از آن به عنوان طلسم یاد می کنند.

قسمت میانی پل دارای شاه نشین بوده، و به شاه نشین پل خواجو شباهت دارد، که در اثر سیل تخریب و مجددأ با سیمان ترمیم شده است. نمای کلی و ساختمان اصلی پل شبیه به سی و سه پل در اصفهان است.

 این اثر گرانبها در زمان شاه سلطان حسین صفوی ساخته شده و منسوب به حسن خان والی لرستان است. پل صفوی در زمان قاجار به پل محسنیه مشهور بوده است.

عکس پل صفوی خرم آباد

فاجعه دردناکی که برای این پل اتفاق افتاده است تغییر ناآگاهانه و غیرقابل باوریست که در سال 1330 رخ داده؛ برای توسعه پل قسمت میانی آن را منفجر و به شکل جدید احداث کردند!

با توجه به موقعیت مکانی این پل تاریخی، مرمت و بازسازی آن به نحوه درست، کمکی است به صنعت گردشگری استان. این بنای تاریخی خرم آباد با شماره 2354 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

آدرس : لرستان - خرم آباد، خیابان مجاهدین اسلام
فاصله زمانی تا خرم آباد 2 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز خرم آباد ۰٫۸ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *