گرداب سنگی خرم آباد

بازدید : 1449 بار
آثار تاریخی خرم آباد,بناهای تاریخی,تاریخچه گرداب سنگی خرم آباد
تاریخچه : گرداب سنگی خرم آباد یکی از مهم ترین جاذبه های تاریخی و گردشگری استان لرستان می باشد که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. قدمت گرداب سنگی مربوط به دوره ساسانیان بوده که در بافت قدیمی و مرکزی شهر خرم آباد قرار گرفته است.بنای تاریخی گرداب سنگی از نوع سد و سرآب می باشد.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 3.7]

به گرداب سنگی در گویش و لهجه لری، گرداو بردینه می گویند. ساختمان گرداب سنگی از سنگ و ساروج می باشد که در ساختمان پل شاپوری نیز مشاهده می شود. بنای گرداب مدوری شکل و شامل یک دیواره عظیم سنگی است که دور تا دور چشمه ای فصلی ایجاد گشته است.

جاذبه های تاریخی خرم آباد,عکس گرداب سنگی خرم آباد,قدمت گرداب سنگی خرم آباد

ارتفاع بنای گرداب سنگی از کف چشمه ده متر می باشد. قطر و پهنای این بنا به ترتیب 18 و 3 متر است. بنای گرداب به منظور توزیع اش در سطح شهر شاپور خواست، مشروب نمودن اراضی و بهره برداری از آسیاب های آبی صورت گرفت.

گرداب سنگی

در نیمه دوم بهمن ماه آب سطح این چشمه فصلی شروع به بالا آمدن می کند. به همین خاطر جداول و کانال هایی برای سر ریز شدن ناگهانی آب طراحی گشته و آب از طریق آنها به سمت رودخانه شهر جاری و سرازیر می گردد. آبدهی صورت گرفته در چشمه گرداب سنگی 170 لیتر در ثانیه است که آبدهی آن در اوایل فصل بهار افزایش پیدا می کند. 

دریچه ای با ابعاد 160 در 90 سانتی متر در بخش شرقی گرداب سنگی دیده می شود که از طریق یک وسیله کشو مانند بسته می شده است. آب این قسمت به جوی کناره غربی گرداب سنگی سرازیر می کرده است.

آثار تاریخی خرم آباد,بناهای تاریخی,تاریخچه گرداب سنگی خرم آباد

آثار یک آسیابی از گذشته در دره ای که در حال حاضر بابا عباس نامیده می شود، برجای مانده که مسافت آن تا گرداب سنگی خرم آباد دوازده کیلومتر بوده که آب آسیاب به وسیله گرداب تأمین می شده است.

بنابر این با توضیحات ارائه شده، گرداب سنگی خرم آباد، می تواند مکانی زیبا و جذاب برای گردشگران باشد.

آدرس : لرستان - شهر خرم آباد، خیابان هفده شهریور
فاصله زمانی تا خرم آباد 7 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز خرم آباد ۱٫۹ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *