پل شکسته خرم آباد

بازدید : 1495 بار
آدرس پل شکسته خرم آباد,پل شاپوری,پل شاپوری خرم آباد
تاریخچه : پل شکسته یا شاپوری خرم آباد از بزرگ ترین پل های سنگی ایران محسوب شده که برای گذر کاروانیان و سپاهیان ایرانی از شهر شوش به هگمتانه ایجاد گشت. پل تاریخی لرستان در حال حاضر از لحاظ قابلیت توریستی مورد بی توجهی و غفلت قرار گرفته است.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 4.3]

یکی از شاهکارهای معماری دوره ساسانیان پل شکسته یا پل شاپوری خرم آباد است که به گویش لری به طاق پیل اشکسه معروف می باشد.

این پل در ضلع جنوبی قلعه فلک الافلاک و در جنوب شهر خرم آباد در استان لرستان قرار دارد و پل شاپوری عامل مرتبط بودن غرب استان لرستان طرهان با شرق و از آن جا به خوزستان و تیسفون پایتخت ساسانیان بوده است.

پل شکسته,پل های تاریخی لرستان,تاریخچه پل شکسته خرم آباد

مصالح به کار رفته در پل شکسته سنگ، ملات گچ و ساروج است. این مصالح از سنگ های قلوه ای رودخانه ها و لاشه سنگ در چشمه طاق ها شامل شده و از سنگ های پاکتراش در قسمت پایه ها استفاده گردیده شده است.  پل شکسته دارای کفی سنگ فرش بوده و نوع آن سنگ بلوک قرمز می باشد. این سنگ در اثر فرسایش آب از شکل کادر بودن خارج شده است.

عکس پل شکسته خرم آباد

پل شکسته یا شاپوری خرم آباد تقریبا 230 متر طول و بیشتر از 19 چشمه طاق داشته که اکنون فقط 5 چشمه طاق آن باقی مانده است. چشمه طاق های پل شکسته به صورت جناقی قرار گرفته و سبک و معماری پل و موج شکن های آن به شکل لوزی شش ضلعی از سنگ ساخته شده است.

آدرس پل شکسته خرم آباد,پل شاپوری,پل شاپوری خرم آباد

پل شکسته یا شاپوری با شماره 2,1051 به ثبت آثار ملی ایران در آمده است.

پس اگر قصد سفر به نواحی غربی ایران را داشتید و تصمیم گرفتید به استان لرستان سر بزنید ما  شهر خرم آباد و بازدید از پل شکسته این شهر را به عنوان یک گردش میان راهی به شما عزیزان پیشنهاد می دهیم.

آدرس : لرستان - شهر خرم آباد، انتهای خیابان تمدن
فاصله زمانی تا خرم آباد 7 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز خرم آباد ۳٫۵ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *