گنبد الله وردیخان

بازدید : 3037 بار
تصاویر گنبد الله وردیخان,رواق گنبد الله وردیخان,ساختمان گنبد الله ورديخان
تاریخچه : این رواق در شمال شرقی آستان قدس و در شرق رواق توحید خانه واقع شده و به صورت یک کثیر الاضلاع است. این بنا از نظر قدمت و هم به لحاظ طرح و ترکیب، از ویژگی ممتازی برخوردار بوده و از جالب‌ترین و با شکوه‌ترین رواق‌‌های آستان قدس رضوی می باشد.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]

گنبد الله وردیخان توسط الله وردیخان که از سرداران زمان شاه عباس بوده ساخته شده است. این بنا بصورت هشت ضلعی و هشت صفه است. بنای فوق از حیث کاشیکاری فوق العاده نفیس و ممتاز است و یکی از زیباترین شاهکارهای هنری آستان قدس رضوی می باشد.

معماری گنبد الله وردیخان

سقف خارجی این بنا از نظر استحکام و محافظت با خشت های مسی پوشانده شده است. الله وردیخان در سال 1021 هـ.ق در شیراز فوت کرد و جنازه او را به مشهد منتقل کردند و در زیر صفه جنوبی همین گنبد که خودش ساخته بود دفن کردند.مقبره الله وردیخان در توحید خانه حرم مطهر که در شمال حرم بین رواق پشت سر و صحن عتیق می باشد قرار دارد.

تصاویر گنبد الله وردیخان,رواق گنبد الله وردیخان,ساختمان گنبد الله وردیخان

ساختمان رواق گنبد الله وردیخان به لحاظ معماری و ظرافت در کاشی‌کاری و مقرنس‌ سازی، از شاهکارهای مسلم به شمار می‌آید. مساحت رواق با محاسبه فضاهای جانبی، حدود 171 متر مربع است. در تمام جای این بنای معنوی، کتیبه‌‌های فراوانی از آیات و احادیث به چشم می‌خورد. دور تا دور این رواق، تاریخ ولادت و شهادت امامان معصوم (ع) به همراه بعضی از احادیث معتبر مکتوب شده است.بنای رواق در سال 1013 هـ.ق آغاز و در سال 1021 به پایان رسید. بانی رواق، الله وردیخان، یکی از مردان خوش‌نام عصر صفویه است.

آدرس : مشهد - حرم مطهر امام رضا (ع)، توحید خانه ( بین رواق پشت سر و صحن عتیق )
فاصله زمانی تا مشهد : 10 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز مشهد : ۴٫۳ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *