غار بزنگان مشهد

بازدید : 4204 بار
بزنگان دریاچه,روستای بزنگان,غار بزنگان سرخس
تاریخچه : قدمت غار بزنگان مربوط به قبل از میلاد مسیح می باشد و به دلیل بکر بودن هنوز شکل اولیه خود را حفظ کرده است و از مهمترین غارهای استان خراسان رضوی می باشد. به لحاظ قدمت تاريخي، تحت شماره 659 در زمره آثار تاريخي به ثبت رسيده است.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 9 امتیاز : 4.6]

غار بزنگان در شش کیلومتری جنوب غربی روستای بزنگان از توابع بخش مرزداران شهرستان سرخس و ۱۲۸ کیلومتری شرق مشهد در یک منطقه دشتی قرار دارد. این غار یکی از آثار و جاذبه‌های طبیعی شهرستان سرخس می باشد و رشته کوه زیبای آن در بین کوهنوردان کشور شهرت زیادی دارد.

غار بزنگان مشهد,غار کرکس بزنگان,مختصات غار بزنگان

دهانه این غار، کوچک و حدود 70 سانتیمتر است. داخل این غار یک مسیر ساده و کوتاه ۴ متری وجود دارد که با در دست گرفتن طناب می توان به راحتی فرود و صعود را انجام داد. بیشتر مسیر با شیبی ملایم رو به طرف پایین می رود. این غار تقریبا خشک است و از آب و گل اثری نیست.

بزنگان دریاچه,روستای بزنگان,غار بزنگان سرخس

کف غار خاکی و صاف و دهانه آن رو به شمال و آسمان است و داخل آن چشمه های آب آشامیدنی وجود دارد. غار بزنگان آهکی است و پایه های آهکی استالاکتیت و استالاگمیت زیادی با حجم و اندازه های مختلف در آن قرار دارد. ساکنان این غار متعلق به دوران موسترین حدود 45 هزار سال پیش که گروهی شکار گر بودند می باشد.

بزنگان دریاچه,روستای بزنگان,غار بزنگان سرخس

 پس از روستاهای تنگل شور، آب روان، چاهک و شورک ملکی قرار گرفته است. دسترسی به روستای بزنگان از راه عبور از بخش مرزداران و ۶ کیلومتر پس از خارج شدن از جاده اصلی امکان پذیر است. برای رسیدن به این غار باید حدود یک ساعت و نیم در روستا پیاده روی کرد. در دهانه غار چشمه آب وجود دارد. تمامی سقف غار و دهانه ورودی بلند آن را خفاش ها احاطه کرده اند. محیط داخلی این غار حدود ۲۰۰۰ متر است و ارتفاع درون آن گاهی به ۲۵ متر می رسد. درون این غار سه راه وجود دارد، دو راه آن خشک و راه سوم که در سمت چپ غار قرار دارد دارای آب معدنی است که به دریاچه ای به عمق ۷ متر و مساحت حدود ۵۰ متر منتهی می شود.

آدرس : خراسان رضوی - مشهد - 6 کیلومتری جنوب غربی روستای بزنگان
فاصله زمانی تا مشهد : 1 ساعت و 41 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز مشهد : 125 کیلومتر
یک نظر در مورد مقاله “ غار بزنگان مشهد
  1. راحیل :

    سلام و خسته نباشید…
    در اصل این غار در محدوده روستای کم جمعیت و کوچک ارتنج هستش که همنطور که گفتم به دلیل کوچک بودن روستای ارتنج این غار به اسم روستای بزنگان ثبت شده!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *