051-36040039
ghare-bazangan (4)

غار بزنگان مشهد

6548 ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
[تعداد: 9    میانگین: 4.6/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت غار بزنگان مربوط به قبل از میلاد مسیح می باشد و به دلیل بکر بودن هنوز شکل اولیه خود را حفظ کرده است و از مهمترین غارهای استان خراسان رضوی می باشد. به لحاظ قدمت تاريخي، تحت شماره 659 در زمره آثار تاريخي به ثبت رسيده است.

غار بزنگان در شش کیلومتری جنوب غربی روستای بزنگان از توابع بخش مرزداران شهرستان سرخس و ۱۲۸ کیلومتری شرق مشهد در یک منطقه دشتی قرار دارد. این غار یکی از آثار و جاذبه‌های طبیعی شهرستان سرخس می باشد و رشته کوه زیبای آن در بین کوهنوردان کشور شهرت زیادی دارد.

بزنگان دریاچه,روستای بزنگان,غار بزنگان سرخس

دهانه این غار، کوچک و حدود 70 سانتیمتر است. داخل این غار یک مسیر ساده و کوتاه ۴ متری وجود دارد که با در دست گرفتن طناب می توان به راحتی فرود و صعود را انجام داد. بیشتر مسیر با شیبی ملایم رو به طرف پایین می رود. این غار تقریبا خشک است و از آب و گل اثری نیست.

غار کرکس بزنگان,مختصات غار بزنگان

کف غار خاکی و صاف و دهانه آن رو به شمال و آسمان است و داخل آن چشمه های آب آشامیدنی وجود دارد. غار بزنگان آهکی است و پایه های آهکی استالاکتیت و استالاگمیت زیادی با حجم و اندازه های مختلف در آن قرار دارد. ساكنان اين غار متعلق به دوران موسترين حدود 45 هزار سال پيش كه گروهي شكار گر بودند می باشد.

بزنگان دریاچه,روستای بزنگان,غار بزنگان سرخس

 پس از روستاهای تنگل شور، آب روان، چاهک و شورک ملکی قرار گرفته است. دسترسی به روستای بزنگان از راه عبور از بخش مرزداران و ۶ کیلومتر پس از خارج شدن از جاده اصلی امکان پذیر است. برای رسیدن به این غار باید حدود یک ساعت و نیم در روستا پیاده روی کرد. در دهانه غار چشمه آب وجود دارد. تمامی سقف غار و دهانه ورودی بلند آن را خفاش ها احاطه کرده اند. محیط داخلی این غار حدود ۲۰۰۰ متر است و ارتفاع درون آن گاهی به ۲۵ متر می رسد. درون این غار سه راه وجود دارد، دو راه آن خشک و راه سوم که در سمت چپ غار قرار دارد دارای آب معدنی است که به دریاچه ای به عمق ۷ متر و مساحت حدود ۵۰ متر منتهی می شود.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند

نظرات

  • سلام و خسته نباشید…
    در اصل این غار در محدوده روستای کم جمعیت و کوچک ارتنج هستش که همنطور که گفتم به دلیل کوچک بودن روستای ارتنج این غار به اسم روستای بزنگان ثبت شده!