MENUMENU
051-36040039

غار هندل آباد مشهد

8144 ۱۳۹۴/۰۷/۲۳
[تعداد: 7    میانگین: 4.1/5]
تاریخچه
آدرس

غار هندل آباد در شمال شرقی مشهد در ناحیه تبادکان واقع شده است و فاصله روستا تا غار تقریبا دو ساعت پیاده روی دارد. دهانه غار به سمت جنوب و مربعی شکل است. آب چشمه درون غار نزد مردم جنبه شفا بخشی پیدا کرده و اعتقاد دارند که آبله گوسفندان را درمان می کند.

این غار از یک مسیر اصلی به طول حدود ۹۰ متر تشکیل شده است که در قسمت هایی به صورت تالار بزرگ و در بخشی بصورت راهرو به عرض و ارتفاع ۲ متر است. برای صعود به کوه ها و غارها باید از تجهیزات لازم و کافی استفاده کنید و در کنار آن حتما از بهترین کفش ها بهره بگیرید، برای انتخاب بهترین کفش ها در صورت نیاز می توانید راهنمای خرید کفش کوهنوردی را مطالعه کنید.

آدرس غار هندل آباد,آدرس غار هندل آباد مشهد,تصاویر غار هندل آباد

دهانه کوچک و مستطیل شکل غار در فاصله ۱۲ کیلومتری شمال غرب روستا رو به جنوب قرار گرفته است. غار هندل آباد به اوله هم شناخته می شود. غار هندل آباد (اوله) به طول نود متر در شمال شرق مشهد واقع شده و در فاصله کوتاهی از روستای هندل آباد قرار دارد. مرقد منور دو سید جلیل القدر و عظیم الشان و بانوی محترمه کبری مادر سیدین مذکور و دو نفر از انبیاء سلف در این مکان که منحصر به یک گنبد و صورت یک قبر که جزء آثار باستانی می باشد قرار دارد.

روستای هندل آباد,روستای هندل اباد مشهد,غار هندل آباد

از نکات جالب توجه در این غار وجود تعداد زیادی وزغ و خفاش است. خفاش ها در دسته های بزرگ زندگی می کنند آنها در روزها پنهان می شوند و در شب غذای خود را تأمین میکنند. توصیه می شود در فصل تولید مثل حیوانات در غارها بی سرو صدا حرکت کنید به صورتی که زیست جانوری و حیطه قلمرو آنان خدشه وارد نشود. به طور مثال فصل بهار بیشتر خفاشان جفت گیری می کنند. خفاش ها گونه های زیادی دارند به طوری که 20 درصد از پستانداران را به خود اختصاص می دهند و این نشانه از آن است که تمامی آنها خون خوار نیستند بلکه گاهی دیده می شود بعضی از آنها گیاه و میوه خوار هستند.

غارهای مهم,هندل آباد مشهد

آب چشمه درون غار نزد مردم جنبه شفا بخشی پیدا کرده و اعتقاد دارند که آبله حیوانات را درمان می کند. درون این غار ستون های آهکی استالاکتیت (چکنده) و استالاگمیت (چکیده) وجود دارد. استالاگمیت ها به صورت ستون و چکیده شده در کف غار ها و در زیر استالاکتیت ها بوجود می آید و خود استالاکتیت ها به صورت قطرات آهکی از سقف آویزان می شوند و گاهی این دو به یکدیگر رسیده و ستون های محکم آهکی را تشکیل می دهند.

دیدن این غار زیبا را به شما توصیه میکنیم مثل سایر غارهای موجود در استان خراسان رضوی از جمله غار مغان مشهد که در روستای مغان وجود دارد، غار بزنگان مشهد نیز جزو غارهای مهم در این استان می باشد.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند