051-36040039
ghare-mozdoran-mashhad (1)

غار مزدوران مشهد

5551 ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
[تعداد: 6    میانگین: 4.7/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت این غار تا هزاره‌ دوم قبل از میلاد تخمین زده شده است و در ارتفاعات مزدوران قرار دارد. غار مزدوران یكی از قدیمی ‌ترین غارهای استان خراسان است و با طول یک كیلومتر، یکی از بی‌ نظیرترین غارهای افقی ایران است. سرا سر این غار با ستون‌ها و تشكیلات آهكی پوشیده شده است. غار مزدوران در سال 1335 توسط دو غارنورد به نام‌های زنده‌ یاد منوچهر مهران و خورشیدی كشف شد و در آن موقع یكی از بزرگ‌ ترین غارهای کشف شده در ایران به شمار می‌رفت.

غار مزدوران یا مزداوند در 95 كیلومتری شهر مشهد، در ارتفاعات چاهک و شورلق واقع شده است و دهانه آن در میان تخته سنگی رو به شرق قرار دارد. عرض ورودی این غار 2 متر و ارتفاع آن 5/2 متر می باشد که پس از آن تالاری با طول 100 متر و با عرض 50 متر و ارتفاع 20 متر قرار دارد.

آدرس غار مزدوران,عکس های غار مزدوران,غار مزدوران

در این غار، یک تالار بسیار بزرگ وجود دارد كه محل زندگی خفاش‌های نسبتاً كمیاب نعل اسبی است. بدلیل برق‌ کشی محوطه غار و روشن شدن آن، خفاش‌ها مجبور به ترک سالن و پناه بردن به گوشه‌های تاریک و دور از دسترس غار شده‌اند. این غار به دلیل نزدیكی به جاده، كوهنوردان، غارنوردان و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

غار مزدوران در مشهد,غار مزدوران سرخس

داخل غار خشک است و برای تهیه آب باید از چشمه بزرگی كه در نزدیكی غار وجود دارد، استفاده كرد. در نزدیكی غارچشمه‌های آب گرم معدنی وجود دارند.

آدرس غار مزدوران,عکس های غار مزدوران,غار مزدوران

در این غار ستونهای استلاگمیت گوناگون اما کم وجود دارد . اين غار در دو کيلومتري شرق روستای مزدوران مشهد واقع شده است و با شماره 652 در رديف آثار تاريخي به ثبت رسيده است. پیشنهاد می کنم اگر در تور مشهد شرکت کردید حتما از این غار زیبا دیدن نمایید.

آدرس غار مزدوران,عکس های غار مزدوران,غار مزدوران

در نزدیکی این غار، غار دیگری به نام بزنگان وجود دارد که برای دیدن آن باید به جنوب غربی روستای بزنگان از توابع شهرستان سرخس بروید. قدمت این غار به دوره قبل از میلاد برمی گردد و از لحاظ تاریخی در زمره آثار تاریخی ایران قرار دارد که با شماره 659 به ثبت رسیده است. روستای بزنگان در 128 کیلومتری شرق مشهد در یک منطقه دشتی قرار دارد و رشته کوه زیبای آن در بین کوهنوردان کشور شهرت زیادی دارد.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند