051-36040039

بنای هارونیه مشهد

10703 ۱۳۹۴/۰۶/۳۱
[Total: 9 میانگین: 4]
فاصله مکانی
تاریخچه
آدرس
فاصله زمانی

بقعه هارونیه در سده هشتم هجری در شهر کهن تابران بنا شده است، به زعم نظر بعضي هم كه بناي ياد شده را «خانقاه غزالي» دانسته اند،‌ احتمال ارتباط ساختمان با امام محمد غزالي (450-505ه.ق) بسيار كم و یا حتی هیچ ارتباطی نیست. این بنا شامل یک فضای وسیع مربع گنبد دار به ارتفاع حدود 25 متر و وسعت 12 در 12 متر است و در انتهای بنا سه حجره و اتاقک با تزئیناتی شامل گچبری قرار دارند، تزئینات بیرونی این بنا منحصر به قابهای عمودی و ستون نماهای طرفین ورودی می‌باشد. بنای هارونیه مشهد در دهه اخیر به همت انجمن آثار ملی و میراث فرهنگی خراسان مرمت و بازسازی شده است. بسیاری از مردم این بنا را زندان هارونیه می‌نامند و در متون و سفر نامه ها از آن مسجد توس، آرامگاه و خانقاه غزالی نیز نام برده شده است.

بناى هارونیه قدیمی‌ترین اثری است که از توس به جای مانده است و همانطور که گفته شده تنها بنای بازمانده از جاذبه های تاریخی شهر کهن توس است. تمام بناى هارونیه آجرى است و هیچ‌ گونه تزئین کاشى در آن به کار نرفته است، این بنای چهار ضلعی ابعاد آن در اضلاع مختلف به علت قناسى نابرابر است. ابعاد این بنا به ترتیب ضلع شمالى 19/5 متر، ضلع جنوبى 20 متر، ضلع شرقى 28 متر، ضلع غربى‏ 29 متر می باشد و این بنا در 25 کیلومترى شمال غرب مشهد در حاشیه غربى جاده مشهد و در قلب دشت توس واقع گردیده است.

بنای هارونیه ساختمان بزرگی در مدخل شهر است که به «بقعه هارونی» یا «هارونیه» شهرت یافته است. این بنای تاریخی با فاصله 600 متری از آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی قرار گرفته و در کنار آن سنگ سیاهی به عنوان یاد بود امام محمد غزالی از عرفای سده پنجم و ششم هجری دیده می شود و در شمال‌ غربی این بنا مقبره زنده یاد حسین خدیو جم از غزالی شناسان معاصر قرار دارد.

بنای هارونیه توس دارای یک مدخل اصلی، دو مدخل در شرق و غرب ساختمان و بقایای یک محراب در قسمت بیرونی و شمال ساختمان می باشد. خطوط عمودی و موازی سطح نما، طاق نماها و نورگیر ها و نوع فضاهای این بنا، عمر آن را به قرن هفتم و هشتم می رساند. برخی از اهالی توس گور ویران شده غزالی را در نقطه ای واقع در چند صد قدمی غرب باره شهر نشان می دهند و گویا سنگ گور او هم در آن حوالی دیده اند. این محل در سال 1374 هجری شمسی حفاری شد و تقریبا گور غزالی به دست آمد. این بنا دارای ویژگی های معماری قرن هشتم هجری است.

این بنا شامل ایوانی رفیع و دو لچکی، چهار ایوان صلیبی شکل با پنجره های مشبک شده و هشت طاق نما با قوس جناغی و گنبد دو پوسته است. این محل به مسجد جامع شهر توس نیز شهرت دارد و ساختمان آن را به سربداران نسبت می دهند و با توجه به معماری جذابی که دارد از مکانهای بسیار دیدنی شهر توس می باشد.

سنگ مقبره امام محمد غزالی در روبروی بقعه نصب شده است و سبک معماری آن معماری آذری می باشد. هارونیه نام جدیدی است که به این مکان داده شده و شاید سابقه‌ ی مکتوب آن حتی به یکصد سال پیش هم نرسد، هیچ ارتباطی به هارون‌الرشید عباسی ۱۷۰ تا۱۹۳ ق ندارد.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند