میل اخنگان مشهد

بازدید : 3297 بار
آدرس برج اخنگان,اخنگان,برج اخنگان
تاریخچه : سبک معماری میل اخنگان مربوط به دوره تیموریان است. این بنا حدود 550 سال قدمت دارد.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.2]

بنای میل اخنگان در فاصله 22 کیلومتری شمال شهر مشهد در حاشیه جاده توس به پاژ قرار گرفته است. در نزدیک میل اخنگان روستایی با همین نام وجود دارد. با توجه به باور بعضی افراد در نزدیک میل اخنگان و ورودی سده کارده، نبرد خونینی بین حاکمان قبلی خراسان و سلطان محمود غزنوی صورت گرفته است.

میل اخنگان مشهد دارای برج مقبره مانند به ارتفاع 17 متر است. این بنا، بر روی سکوی دایره ای با هشت نیم ضلعی واقع شده است. ارتفاع ستون استوانه ای میل اخنگان 13.7 متر و بلندی کلاهک قارچی که روی ستون قرار گرفته در حدود 4.2 متر است. نقش و نگار در صحن داخلی میل اخنگان دیده نمی شود.

روستای اخنگان,عکس برج اخنگان,موقعیت برج اخنگان

در بالای گنبد مخروطی شکل میل اخنگان کاشی هایی با رنگ فیروزه ای خودنمایی می کنند. نمای بیرونی این بنا غیر از دیوار و نیم ستون ها، با کاشی هایی همراه با نقوش ستاره و چلیپایی آراسته شده است. بنای میل اخنگان نیز، با آجر ساخته شده است.

میل اخنگان
در فضای داخلی بنای میل اخنگان، سنگ قبری وجود دارد که هویت آن معلوم نیست. برخی اعتقاد دارند مربوط به گوهر تاج، همسر شاهرخ تیموری است و عده ای نیز آن را مربوط به دختر هندی می دانند که در راه زیارت مرده است و پندار عده ای دیگر به گور دسته جمعی افراد مهم و متشخص است، که البته این دعاوی صحیح نیست و بر اساس پیشنهادات قدیم از گذشتگان ثبت شده است.

آدرس برج اخنگان,اخنگان,برج اخنگان

سال ساخت میل اخنگان، مشخص نیست اما معماری آن شبیه به ساختمان مسجد جامع به سال (861 هجری قمری) و بنای امیر چخماق (830 هجری قمری) می باشد.
هم اکنون با توجه به گفته اهالی منطقه میل اخنگان، نمای ساختمان با دزیدن کاشی های آن به شکل لانه زنبوری در آمده است. اگر به مشهد سفر کردید حتما در تور مشهد شرکت نمایید و از این بنای تاریخی زیبا بازدید کنید.

آدرس : خراسان رضوی - مشهد، 22 کیلومتری شمال مشهد، حاشیه جاده توس
فاصله زمانی تا مشهد : 29 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز مشهد : 27٫7 کیلومتر
یک نظر در مورد مقاله “ میل اخنگان مشهد
  1. جواد :

    گوهرتاج خواهر گوهرشاد همسر شاهرخ تبموری می باشد.
    باتشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *