MENUMENU
051-36040039

موزه نادری مشهد

7051 ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
[تعداد: 12    میانگین: 4/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

موزه نادري در شهر مشهد واقع شده است در قسمت اصلي این بنای یادبود از نادرشاه افشار آرامگاهی در دو تالار به منظور معرفي آثار تاريخي اين دوره ساخته شده است. این موزه به همت انجمن آثارملي در سال 1342 خورشيدي توسط مهندس هوشنگ سیحون طراحي و اجرا شد. در چشم‌انداز خارجي این موزه تنديسی از نادرشاه سوار بر اسب به همراه تني چند از سربازانش بر فراز سنگي مرتفع توسط مجسمه ساز ايرني استاد ابوالحسن صديقي ساخته شده است. بنای فعلی در سال ۱۳۳۸ توسط هوشنگ سیحون طراحی و از درآمد حاصل از عوارضی که از زوار گرفتند ساخته و در سال ۱۳۴۲ افتتاح شد که مشتمل بر اتاق آرامگاه و دو تالار، موزه، ایوان ها، پایه مجسمه و دفتر امضای بازدید کنندگان است.

موزه نادری در شهر مشهد واقع شده است. این بنا به منظور یاد بودی از نادرشاه افشار و معرفی آثار تاریخی و ادوات جنگی آن دوره می باشد. در قسمت اصلی بنا دو تالار به مجاورت یکدیگر برای نمایش آثار ساخته شده است.

آدرس موزه نادری,آرامگاه نادری,پلان موزه نادری

شرح تالار های باغ موزه نادری :

تالار شماره یک : انواع سلاح های دوره افشاریه، تابلوهای نقاشی از نادر و صحنه های جنگ، وسایل سوارکاری مانند زین و برگ اسب از دوره افشاریه تا قاجاریه، چند نسخه خطی از جمله تاریخ جهان گشای نادری و دو شمشیر متعلق به نادر اختصاص دارد.

تصاویر موزه نادری,عکسهای موزه نادری,مکان موزه نادری

تالار شماره دو : این تالار در سال ۱۳۷۳ به مجموعه اضافه شد، انواع سکه، ظروف و دیگر اشیای اهدایی از دوره صفویه تا معاصر به نمایش در آمده است. تابلوی طراحی و نصب شده كه اختصاص به معرفی نادرشاه، قصر خورشید، آرامگاه نادری، ابوالحسن صدیقی و كلنل محمد تقی خان پسیان دارد در این تالار به نمایش گذاشته شده است.

موزه نادري

بنای نادرشاه متصل به بنای آرامگاه است و مجسمه مفرغی سواره وی به ارتفاع ۶٫۵ متر با مجسمه ۳ سرباز پیاده که در کنار اسب ایستاده اند از شهر رم به مشهد حمل و بر فراز پایه آن استوار شده است. طرح این مجسمه توسط استاد ابوالحسن صدیقی تهیه شده و پایه ریزی آن در کارخانه بروتی ایتالیا انجام شده است.

اکنون آرامگاه نادر در محوطه ای به وسعت ۱۴۴۰۰ متر مربع در مرکز شهر مشهد قرار دارد. همچنین در گوشه شمالی آرامگاه نادر، آرامگاه محمد تقی خان پسیان سردار خراسان قرار دارد.

آدرس موزه نادری,آرامگاه نادری,پلان موزه نادری

معماری این بنا بگونه ای است که در هندسه اصلی از ترکیب دو شکل مربعی و مثلث الهام گرفته شده است. تالار مربع دارای دو دیوار قرمز رنگ از جنس سنگ است و سنگ مزار نادر شاه در پناه این دو دیوار جای دارد و در ادامه آن که ستون ها با دیواره ی باز تشکیل شده اند قرار دارد، این فضا تداعی گر صحنه های جنگ است.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند