موزه نادری مشهد

بازدید : 4478 بار
آدرس موزه نادری,آرامگاه نادری,پلان موزه نادری
تاریخچه : موزه نادري در شهر مشهد واقع شده است در قسمت اصلي این بنای یادبود از نادرشاه افشار آرامگاهی در دو تالار به منظور معرفي آثار تاريخي اين دوره ساخته شده است. این موزه به همت انجمن آثارملي در سال 1342 خورشيدي توسط مهندس هوشنگ سیحون طراحي و اجرا شد. در چشم‌انداز خارجي این موزه تنديسی از نادرشاه سوار بر اسب به همراه تني چند از سربازانش بر فراز سنگي مرتفع توسط مجسمه ساز ايرني استاد ابوالحسن صديقي ساخته شده است. بنای فعلی در سال ۱۳۳۸ توسط هوشنگ سیحون طراحی و از درآمد حاصل از عوارضی که از زوار گرفتند، ساخته و در سال ۱۳۴۲ افتتاح شد که مشتمل بر اتاق آرامگاه و دو تالار، موزه، ایوان ها، پایه مجسمه و دفتر امضای بازدید کنندگان است.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 12 امتیاز : 4]

موزه نادری در شهر مشهد واقع شده است. این بنا به منظور یاد بودی از نادر شاه افشار و معرفی آثار تاریخی و ادوات جنگی آن دوره می باشد. در قسمت اصلی بنا، دو تالار به مجاورت یکدیگر برای نمایش آثار ساخته شده است.

تصاویر موزه نادری,عکسهای موزه نادری,مکان موزه نادری

شرح تالار های باغ موزه نادری :

تالار شماره یک : انواع سلاح های دوره افشاریه، تابلوهای نقاشی از نادر و صحنه های جنگ، وسایل سوارکاری مانند زین و برگ اسب از دوره افشاریه تا قاجاریه، چند نسخه خطی از جمله تاریخ جهان گشای نادری و دو شمشیر متعلق به نادر اختصاص دارد.

موزه نادری

تالار شماره دو : این تالار در سال ۱۳۷۳ به مجموعه اضافه شد، انواع سکه، ظروف و دیگر اشیای اهدایی از دوره صفویه تا معاصر به نمایش در آمده است. تابلوی طراحی و نصب شده که اختصاص به معرفی نادرشاه، قصر خورشید، آرامگاه نادری، ابوالحسن صدیقی و کلنل محمد تقی خان پسیان دارد در این تالار به نمایش گذاشته شده است.

آدرس موزه نادری,آرامگاه نادری,پلان موزه نادری

بنای نادرشاه متصل به بنای آرامگاه است و مجسمه مفرغی سواره وی به ارتفاع ۶٫۵ متر با مجسمه ۳ سرباز پیاده که در کنار اسب ایستاده اند از شهر رم به مشهد حمل و بر فراز پایه آن استوار شده است. طرح این مجسمه توسط استاد ابوالحسن صدیقی تهیه شده و پایه ریزی آن در کارخانه بروتی ایتالیا انجام شده است.

آدرس موزه نادری,آرامگاه نادری,پلان موزه نادری

اکنون آرامگاه نادر در محوطه ای به وسعت ۱۴۴۰۰ متر مربع در مرکز شهر مشهد قرار دارد. همچنین در گوشه شمالی آرامگاه نادر، آرامگاه محمد تقی خان پسیان سردار خراسان قرار دارد.

آدرس : خراسان رضوی - مشهد - خیابان شیرازی، چهار راه شهدا، باغ نادری
فاصله زمانی تا مشهد : 14 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز مشهد : ۵٫۳ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *