پارک وکیل آباد مشهد

بازدید : 5301 بار
آدرس پارک وکیل آباد مشهد,پارک جنگلی,پارک جنگلی وکیل آباد در مشهد
تاریخچه : وکیل آباد به علت قدمت و قرار گرفتن در دره ای با صفا و هوای مطبوع از قدیم مورد توجه ساکنین شهر و مسافران بوده است. این پارک را که درگذشته به نام میرطراز یا باغ وکیل آباد می شناختند درسال 1348 هجری شمسی توسط مالک آن، آقای حسین ملک، به صورت رسمی وقف استفاده عموم گردید و به شهرداری مشهد واگذار شد.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 10 امتیاز : 4.3]

پارک وکیل آباد مشهد نزدیکترین ییلاق عمومی مشهد است که در هشت کیلومتری شمال غرب مشهد قرار دارد و بلوار عریض و بسیار زیبای وکیل آباد، میدان آزادی را به روستا و پارک جنگلی وکیل آباد متصل می نماید. مساحت وکیل آباد بیش از 70 هکتار و دارای رودخانه فصلی است.

پارک جنگلی وکیل آباد مشهد,پارک وکیل آباد,پارک وکیل آباد در مشهد

پارک جنگلی وکیل آباد از تفریحگاه‌ های قدیمی و زیبای مشهد است که در جنوب غربی مشهد و انتهای بلوار وکیل آباد قرار دارد.

پارک وکیل آباد مشهد,جاذبه های گردشکری مشهد,مکان های دیدنی مشهد

وکیل آباد دارای یک باغ طبیعی و پر از درختان نار و کاج و درختان کهنسال و رودخانه فصلی می باشد که آب آن از راه چشمه وکیل آباد که سرچشمه آن بند گلستان است، تامین می‌شود. قبل از آنکه پل مهندس پرتوی روی رودخانه ایجاد گردد جاده ارتباطی مشهد به سمت طرقبه و شاندیز از کنار این منطقه عبور می کرد که جاده ای باریک و درختانی تنومند و سر به فلک کشیده دارد.

آدرس پارک وکیل آباد مشهد,پارک جنگلی,پارک جنگلی وکیل آباد در مشهد

پارک وکیل آباد که 259659 متر مربع مساحت دارد با آب چشمه آبیاری می‌شود. شهرداری با احداث خیابان و جدول بندی وکف سازی معابر و ایجاد آب نما و برق کشی و اقامتگاه‌ های موقت و وسایل بازی کودکان و کافه رستوران بر جاذبه‌های این پارک افزوده است. کنار پارک جنگلی وکیل آباد، باغ وحش وکیل آباد قرار دارد که دارای حیوانات گوشتخوار، علف خوار، آبزی، خزنده و پرندگان مختلف است.

آدرس پارک وکیل آباد مشهد,پارک جنگلی,پارک جنگلی وکیل آباد در مشهد

کوهستان پارک شادی در دامنه تپه‌های شمال و غرب باغ وکیل آباد واقع شده و حدود 18 هکتار وسعت دارد . این پارک دارای امکانات تفریحی ، شهربازی ، اورژانس ، بانک ، فوریت‌های پلیسی ، غرفه‌های فروش مواد خوراکی و پارکینگ می‌باشد.

آدرس پارک وکیل آباد مشهد,پارک جنگلی,پارک جنگلی وکیل آباد در مشهد

در آبان ماه سال 1392 با مصالح طبیعی، این پارک بازسازی شد. در مطالعات اولیه مشخص شد سنگ بستر پارک جنگلی وکیل آباد از سنگ خارا یا گرانیت ساخته شده است و ضمن زیبایی، استحکام و مقاومت بالایی دارد. در کف سازی، پله‌ ها و نماکاری‌ های پارک از همین سنگ استفاده شد. یک چشمه قدیمی و فعال با سه دهانه در پارک وجود داشت که بازسازی و ترمیم گردید و از برداشت غیر قانونی آب از آن جلوگیری شد.

آدرس پارک وکیل آباد مشهد,پارک جنگلی,پارک جنگلی وکیل آباد در مشهد

ایمن سازی بستر قدیمی پارک، ساخت آبنما، بازسازی استخر ها، بدنه سازی و دیوار حایل، احداث پل، کف سازی و پیاده رو سازی، پله ‌های متعدد، ساخت 60 سرویس بهداشتی، پارکینگ، گلخانه و باغ گیاه شناسی تنها بخشی از فعالیت هایی است که در سال‌های قبل در پارک جنگلی وکیل آباد انجام شده است.

آدرس پارک وکیل آباد مشهد,پارک جنگلی,پارک جنگلی وکیل آباد در مشهد

همچنین ساخت مجموعه ورزشی بانوان، سالن پذیرایی، فرهنگسرا، قطار برقی تفریحی، طرح جمع آوری فاضلاب و ایجاد سکو‌های اسکان، فازهای بعدی این پروژه است که شهرداری در نظر دارد برای رفاه حال مردم در پارک جنگلی وکیل آباد اجرا کند. این پارک با اتمام طرح‌های دردست اجرای شهرداری ، درآینده بیش از پیش توسعه خواهد یافت. علاوه بر شهروندان مشهدی بیشتر زائرین حرم امام رضا (ع) از این منطقه دیدن می کنند و ساعات و ایامی را در آنجا اطراق می‌نمایند.

 

آدرس : خراسان رضوی - مشهد - انتهای وکیل آباد
فاصله زمانی تا مشهد : 27 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز مشهد : ۲۳٫۲ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *