051-36040039

برج رادکان مشهد

4191 ۱۳۹۴/۰۷/۲۱
[تعداد: 5    میانگین: 4.2/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

برج رادکان توس اثر ریاضی دان، ستاره شناس و دانشمند بزرگ ایرانی، خواجه نصیرالدین توسی است. برج رادکان مشهد یا گنبد رادکان بر روی دشت میان توس و رادکان بنا شده است و همتای دیگر آن در کردکوی واقع گردیده که به رادکان غربی مشهور است. این بنا از آثار قرن هفتم هجری قمری است.

برخی تصور می کنند برج رادکان، آرامگاه یکی از ایلخانیان است و گدار فرانسوی اینگونه میپندارد که این برج آرامگاه یک زن است. برج رادکان چناران تنها برجی است که توانایی تعیین چهار فصل، سال کبیسه و آغاز نوروز را دارد. این تقویم بی دلیل نیست بلکه بر اساس بایسته های منجم و دانشمند ایران خواجه نصیر الدین توسی بنا گشته و هیچ چیز در این برج اتفاقی نیست.

برج رادکان,برج رادکان خراسان,برج رادکان کردکوی

برج رادکان مشهد دارای گنبد مخروطی شکل و ارتفاع برج ۳۵ متر است، قطر داخلی‌ آن ۱۴ متر و قطر خارجی آن ۲۰ متر میباشد. منظر بیرونی بنا تا ارتفاع ۵/۲ متری به شکل ۱۲ ضلعی و در ادامه تا زیر گنبد به صورت ۳۶ ترک نیم ستونی ساخته شده‌ است. هر کدام از اضلاع بر یک ماه از سال منطبق گشته، و ساختمان آن احتمالاً در سال ۶۰۷ قمری به پایان رسیده‌ است. این برج به ۱۲ دیوار خشتی بیرونی با پهنا و بلندی پایه گذاری شده که برج را به ۱۲ بخش ۳۰ درجه‌ای تقسیم می کند و هر دیواره ۳۰ درجه از زاویه افق را دربر می‌گیرد، دو درب در دیوار مقابل هم ساخته شده و بر دیواره ۳۶ ترک نیم ستونی وجود دارد که هر کدام به ترک های ۱۰ درجه‌ای تقسیم شده است.

گنبد رادکان,میل رادکان,میل رادکان کردکوی

زیباترین قسمت برج رادکان در بخش فوقانی آن قرار دارد، که دو ردیف قطار بندی و دو کتیبه کوفی و پهلوی است. در میان تزئینات آجرکاری و گچ بری، نام بانی و تاریخ ساخت نوشته شده‌ است. طرح داخلی گنبد رادکان مدور و دارای نمایی ساده و اندود گچ و آهک است. در تمام بدنه بنا آجر و ملات گچ و آهک بکار رفته‌ است.

 این برج دو ورودی دارد و یکی از آنها رو به ویرانه‌ های عمارتی باز می‌شود که اعتماد السلطنه احتمال داده است که مسجد جامع شهر بوده باشد. این بنا در گذر زمان آسیب دیده بود، به طوری که قسمت فوقانی سردر و گنبد داخلی تقریبا خراب شده بود. از این رو، در سال ۱۳۴۶ شمسی سازمان ملی حفاظت آثار باستانی ایران آن را مرمت کرد.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند