موزه هنرهای سنتی قم

بازدید : 1106 بار
خانه یزدان پناه قم,صنایع دستی قم,موزه صنایع دستی استان قم
تاریخچه : موزه هنرهای سنتی قم یکی از موزه های صنایع دستی شهر قم نیز به شمار می آید که در خانه تاریخی یزدان پناه دایر شده است. خانه یزدان پناه دارای مساحتی بالغ بر 1000متر می باشد و در فهرست آثار تاریخی استان قم به ثبت رسیده است. قدمت بنای خانه به اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی می رسد.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]

خانه یزدان پناه از ده اتاق تشکیل شده که ارتفاع اتاق ها در قسمت جنوبی بنا، بلندتر می باشد. علت این امر برای اینست که هوای گرم به سمت بالای اتاق رود و هوای اتاق دیرتر گرم شود. در نزدیک سقف نیز، پنجره ای قرار داده شده که هوای گرم از اتاق بیرون رود تا برای نشستن در کف زمین خنک باشد.

موزه صنایع دستی قم,موزه هنرهای سنتی,موزه هنرهای سنتی استان قم

در موزه هنرهای سنتی، آثار هنری صنایع دستی بومی قم در دو سالن شاه نشین بالا قرار داده شده است. هم چنین آثاری گویای فرهنگ غنی استان قم در ویترین های مجزا در معرض نمایش قرار گرفته است. در حال حاضر در بخش محصولات، آثاری از کارهای هنری سفال و سرامیک، چوب های معرق کاری شده، قلم زنی بر روی مس، چوب های منبت کاری شده، نقاشی بر روی شیشه، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، خر مهره، نقوشی از آیات و روایت و اسماء جلاله بر روی کوزه های سفالین، حکاکی روی فولاد خنجر و شمشیر، و هم چنین لباس های سنتی استان قم به نمایش در آمده است.

هنرهای سنتی قم
بخشی از موزه هنرهای سنتی قم به کارگاه های تولید آثار هنری همچون معرق چوب، طراحی بر روی چوب و سفال به شکل زنده اختصاص پیدا نموده است. بخش کارگاه ها نیز در برگرفته از تولید سفال، معرق چوب و ردوزی های سنتی سرمه دوزی، سوزن دوزی و غیره می باشد.
موزه هنرهای سنتی قم در دو نوبت صبح و عصر پذیرای علاقه مندان به صنایع دستی در انتهای خیابان کوچه 11 پلاک پانزده می باشد.

آدرس : قم - شهر قم، خیابان 19 دی
فاصله زمانی تا قم 12 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز قم ۵٫۰ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *