051-36040039
sangar-lake2

دریاچه سد سنگر رشت

2264 ۱۳۹۵/۰۴/۰۸
[تعداد: 4    میانگین: 4.3/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

دریاچه سد سنگر یکی از دریاچه های زیبای استان گیلان می باشد که در فاصله 5/5 کیلومتری جنوب شرقی شهر سنگر قرار دارد. این دریاچه بر روی رودخانه سفید رود احداث شده است. ساخت سد سنگر رشت در سال 1341 هجری شمسی شروع شد و در سال 1346 هجری شمسی به بهره برداری کامل رسید.

 سد دریاچه سنگر رشت، بخش عمده آب سفیدرود را در جهت آبیاری شالیزارهای اراضی جلگه ای در دو بخش کانال اصلی سمت راست و چپ تقسیم نموده است. در واقع کانال سمت چپ با طول 30 کیلومتر تا زمین های فومنات در غرب گیلان کشیده شده و کانال سمت راست با طول 26 کیلومتر تا لنگرود در شرق گیلان ادامه دارد. وجود این کانال برای نواحی آستانه، لاهیجان و لنگرود بسیار بااهمیت است و به منزله یک سفید رود کوچک می باشد.

چشمه چشماگل سه شنبه,دریاچه رشت,دریاچه سد سنگر

در اطراف دریاچه سد سنگر رشت، مناظر و چشم اندازهای بسیار زیبا و دل انگیزی وجود دارد که باعث شده گردشگران و طبیعت دوستان بسیاری را  بویژه در  ایام تعطیل و سیزده بدر به سوی خود جلب نماید.

درباره شهر سنگر رشت:

شهر سنگر یکی از توابع شهرستان رشت در استان گیلان است که در فاصله تقریبی 14 کیلومتری جنوب شرقی شهر رشت قرار گرفته است. اکثریت مردم شهر سنگر به کشاورزی در شالیزارها می پردازند. یکی دیگر از شغل های رایج مردم منطقه، پرورش ماهی است. از دیگر جاذبه های دیدنی شهر سنگر می توان به چشمه ای بنام چشمه چشماگل طالم سه شنبه اشاره کرد که در روستای طالم سه شنبه از توابع بخش سنگر قرار گرفته است.

دریاچه سنگر,سد سنگر رشت,سنگر رشت

از آب معدنی چشمه چشماکل برای درمان بیماری های پوستی بالخص جوش های صورت و بدن استفاده می شود. درختی تنومند در کنار چشمه مشاهده می شود که مورد احترام اهالی منطقه است.

پس اگر قصد رفتن به آنجا را کردید به این نکته توجه کنید که مراقب رفتار خود با این درخت باشید زیرا ممکن است نادانسته موجب ناراحتی بومیان منطقه شوید.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند