دریاچه سقالکسار رشت

بازدید : 910 بار
دریاچه سد سقالکسار,دریاچه سقالکسار,روستای سقالکسار
تاریخچه : روستای سقالکسار، یکی از روستاهای بخش توابع شهرستان رشت در استان گیلان می باشد که در دهستان لاکان قرار گرفته است. دریاچه های متعددی در اطراف مزار آقا سید شریف وجود دارد که از طبیعت قابل توجهی برخوردار می باشند.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]

سد خاکی سقالکسار، یکی از بزرگترین دریاچه ها می باشد که در روستای سقالکسار و در نزدیکی چماچاه قرار گرفته است. روستای سقالکسار یک روستای فوق العاده زیباست که در تمامی فصول سال گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند. با حدود یک ربع رانندگی از شهر گردشگری رشت می توان به روستای سقالکسار رسید.

سد خاکی سقالکسار,سقالکسار رشت,سقالکسار کجاست

برای تامین آب دریاچه سد سقالکسار از ریزش های جوی و چشمه ساران منطقه استفاده می شود. دریاچه دارای ارتفاع 64 متر از سطح زمین با طول حدود 600 متر و عرضی معادل 500 متر می باشد.

معنای وازه سقالکسار، محل آب خوردن پرندگان است. در گذشته پرندگان مختلفی نظیر لک لک و سار به روستای سقالکسار می آمدند و از چشمه آن، آب می خوردند به همین سبب است که این روستا به سقالکسار نامیده شده است. مساحت دریاچه سقالکسار 15 هکتار می باشد.

سقالکسار گیلان
روستای سقالکسار گیلان دارای چشم اندازی زیبا و مملوء از سکوت دریاچه ای است که اطراف آن را انبوهی از درختان جنگلی سر به آسمان کشیده احاطه کرده است. سقالکسار جزء دریاچه، جاذبه های طبیعی بسیاری دارد که ایجاب می کند سری به روستا زده و از نزدیک با مردمان مهربانش که شغل اکثریت آن ها کشاورزی است، آشنا شوید. مزارع برنج، خوشه های طلایی شالی و بوی آن جلوه ای خاصی در فصل بهره برداری از برنج به روستای خوش آب و هوای رشت می دهد. آنچه در پایان می توان گفت که دریاچه سد سقالکسار در هر فصلی زیبایی خاص خودش را داراست.

دریاچه سد سقالکسار,دریاچه سقالکسار,روستای سقالکسار

طرحی فرهنگی و جالب به منظور پاکیزگی طبیعت در روستای سقالکسار :

یکی از ویژگی های مهم روستای سقالکسار، پاکیزگی آن می باشد. یکی از دلایل مهم آن، اجرای طرحی توسط شورای اسلامی روستای سقالکسار است مبنی بر اینکه در هنگام بدو ورود گردشگران، سه هزار تومان از آنان دریافت می شود و یک کیسه زباله به آنان داده می شود تا زباله های خود را در طبیعت رها نکنند. مادامی که کیسه های زباله به متصدی تحویل داده شود دو هزار تومان به آنان برگردانده می شود. این طرح باعث شده که وجود زباله در طبیعت این روستا به صفر برسد.

آدرس : گیلان - شهر رشت، مسیر جاده جیرده، عبور از مزار شریف
فاصله زمانی تا رشت 37 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز رشت ۱۹٫۲ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *