051-36040039
qeshlagh-bridge1

پل قشلاق سنندج

2104 ۱۳۹۵/۰۴/۲۵
[تعداد: 4    میانگین: 5/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

پل قشلاق، یکی از معروف ترین پل های تاریخی شهر سنندج است که قدمت آن مربوط به دوران زندیه و قاجاریه می باشد. پل قشلاق سنندج، توسط خسروخان اول و در حدود 235 سال پیش بنا شده است. بنا به روایتی، این پل از این تاریخ وجود داشته و توسط خسروخان اول ترمیم و بازسازی شده است.

پل قشلاق، در مسیر ارتباطی سنندج به سمت زنجان و بر روی رودخانه قشلاق احداث شده است. این پل چون در مسیر روستای باباریز و قلیچیان ساخته شده به پل قلیچیان نیز نامیده می شود. هم چنین نام دیگر پل، شیخ می باشد.علت نامگذاری پل شیخ به این نام این بوده که پل به وسیله یکی از افراد عارف و با نفوذ استان کردستان بنام شیخ شکرالله شهبازی مرمت گشته است. اطراف پل شیخ، سرسبز و سرشار از باغ و زمین های کشاورزی است که مردم اطراف شهر سنندج از آن به عنوان تفرجگاه استفاده می کنند.

پل تاریخی قشلاق,پل شیخ,پل شیخ سنندج
پل قشلاق یا پل شیخ به صورت خط مستقیم است و از لحاظ استحکام و توجه به عناصر مختلف تشکیل دهنده آن از نمونه های خوب پل سازی می باشد. پل تاریخی از شش دهانه به صورت جناغی پنج و هفت تشکیل شده که سه طاقی که در سمت غربی وجود دارد به خاطر آسیب دیدگی در زمان حکومت پهلوی اول ترمیم شد.

در حال حاضر، قوس های پل از نوع رومی و جناغی می باشد.

پل قشلاق,پل قشلاق کردستان,پل های تاریخی سنندج

پل قشلاق دارای طولی برابر 53.5 متر و پهنایی معادل 5.30 متر است. ارتفاع پل قشلاق سنندج از کف رودخانه 7.60 متر است. از بین شش دهانه پل، چهار دهانه میانی بزرگ تر از دو دهانه کناری می باشد. در واقع عرض دهانه ها، از سمت شرق به غرب افزایش می یابد. در طرفین پل شیخ، دو جان پناه به ارتفاع نیم متر کار شده است. 
پل قشلاق سنندج در 25 ماه اسفند سال 1378هجری شمسی با شماره ثبت 2614 به عنوان یکی از آثار ملی کشور عزیزمان ایران به ثبت رسیده است.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند