حمام شیشه سنندج

بازدید : 1058 بار
آدرس حمام شیشه سنندج,بناهای تاریخی سنندج,بنای تاریخی
تاریخچه : حمام شیشه، یکی از حمام های تاریخی شهر سنندج است که در مجاورت پل و در کنار مسجد ملاویسی قرار دارد. قدمت حمام شیشه سنندج به احتمال زیاد مربوط به دوره قاجار است.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]

حمام شیشه سنندج دارای محوطه های ورودی، هشتی، حمام گرم با ستون های سنگی، سربینه، سکوها، آبنمای گرم، آبنمای سرد و خزینه می باشد. در داخل حمام تزیینات آهک بری صورت گرفته که شامل نقوش مختلف گیاهی و حیوانی است.

تاریخچه حمامهای ایرانی,حمام شیشه,حمام شیشه در کردستان

نمای سر درب ورودی، آجری است که به مرور زمان دچار تغییراتی شده است. در حمام زنانه نیز در کوچه مجاور واقع است. حمام شیشه سنندج تا چند سال قبل به عنوان مجموعه حمام مردانه و زنانه مطرح و دارای کاربری بهداشتی بوده است. با عبور کانال فاضلاب از کنار این بنای تاریخی، سلامتی و استواری بنا مورد تهدید واقع شده و اگر این روند همچنان ادامه داشته باشد، باید منتظر تخریب کل دیوارها باشیم.

حمام شیشه سنندج در زمان مالکیت بابا خان، از سوی اداره میراث فرهنگی مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت.

مکان های تاریخی سنندج

به رغم اینکه حمام شیشه در تاریخ 16 آبان ماه سال 1379 به شماره 2839 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است، بر سر مرمت آن بین شهرداری و شورای شهر سنندج دعواست و این در حالی است که وظیفه حفظ و مرمت آثار ملی بر عهده ی سازمان میراث فرهنگی است.
زمان تملک آن از سوی شهرداری سنندج مقرر شد از این بنا به عنوان موزه دائمی عکس کردستان استفاده شود، آنچه که پیداست تا به حال فقط نمایشی برعکس از وعده های فوق الذکر مسئولین را شاهد بوده ایم.

آدرس : کردستان - شهر سنندج، بلوار کردستان
فاصله زمانی تا سنندج 10 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز سنندج ۳٫۴ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *