برج سلطان زین العابدین ساری

بازدید : 593 بار
آدرس برج سلطان زین العابدین ساری,برج سلطان زین العابدین,برج سلطان زین العابدین مرعشی
تاریخچه : برج سلطان زین العابدین یکی از بهترین بناهای تاریخی و مذهبی شهر ساری است که در مجاورت امامزاده یحیی واقع شده است. زین العابدین بن کمال الدین مرعشی آملی از شاهان مرعشیان تبرستان بود که پس از به قتل رسیدن عبدالله به پادشاهی رسید و پس از مدتی جنگ با عبدالکریم بن عبداالله در نهایت در سال 897 هجری قمری با خوردن غذای سمی مادرش کشته شد. در واقع سلطان زین العابدین دارای دو همسر بود که به یکی از همسران خویش توجه بیشتری قائل بود و همسر دوم با سخن چینی درباره همسر اول به مادر زین العابدین باعث گشت که مادر ایشان غذایی سمی برای همسر اول تهیه نماید و همسر اول آن غذا را برای زین العادین نگه می دارد و اینگونه باعث مرگ ایشان می شوند.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]

بقعه سلطان زین العابدین به خاطر شیوه معماری، گنبد هرمی شکل هشت وجهی و تزئینات کاشی کاری، صندوق و در نفیس چوبی در ردیف بنا های با ارزش تاریخی شهر ساری محسوب می گردد. کتیبه ای به خط رقاع و بر روی کاشی نوشته شده و در سر در ورودی بنا نصب گشته است. کتیبه ای به خط ثلث بر روی صندوق چوبی بقعه حک شده که طبق متن آن نشان از مرقد سلطان امیر شمس الدین است. در واقع این صندوق منبت کاری شده از شاهکار های هنرهای دستی به شمار می رود. در حال حاضر، چهار سوی بدنه کتیبه محفوظ مانده و شامل دو تاریخ حکاکی شده می باشد.

بقعه زین العابدین ساری,سلطان زین العابدین,عکس برج سلطان زین العابدین

قدمت بنای برج سلطان زین العابدین مرعشی به اواسط قرن نهم هجری قمری و به زمان آق قویونلو ها بر می گردد. تزئینات آجری به طرز زیبایی و به شیوه مقرنس کاری در بدنه و گردنه هر ضلع گنبد هرمی صورت گرفته و آنگونه است که نظر هر بیننده ای را به سوی خود جلب می نماید.

آدرس برج سلطان زین العابدین ساری,برج سلطان زین العابدین,برج سلطان زین العابدین مرعشی

هم چنین به منظور تأمین روشنایی داخل صحن بقعه سلطان زین العابدین روزنه یا پنجره هایی در اضلاع گردنه بنا قرار داده شده است. برج سلطان زین العابدین ساری به عنوان یکی از آثار ملی ایران با شماره 212 به ثبت رسیده است.

آدرس : مازندران - شهر ساری ،امامزاده یحیی - بازار روز
فاصله زمانی تا ساری 7 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز ساری ۱٫۵ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *