051-36040039
dasht-e-naz-wildlife-refuge4

پناهگاه‌ حیات وحش دشت ناز ساری

1790 ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
[تعداد: 2    میانگین: 5/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

پناهگاه حیات وحش دشت ناز، در شمال شرقی شهر ساری قرار گرفته و شامل فضایی از جنگل های جلگه ای می باشد. این پناهگاه دارای وسعتی در حدود 55 هکتار است و  از سال 1346 هجری شمسی، به محلی برای تکثیر گوزن زرد ایرانی تبدیل شده است.

ضمن اینکه در پناهگاه حیات وحش دشت ناز، به حفاظت و نگهداری گوزن زرد ایرانی پرداخته می شود علف دادن گوزن ها به شکل دستی انجام می گیرد. همه ساله بخشی از گوزن های تولید شده به زیستگاه های اصلیشان که در اطراف رودخانه دز و کارون می باشند، منتقل می شوند. هم چنین تعدادی از آنان به جزیره اشک در دریاچه ارومیه انتقال داده می شوند. اطراف پناهگاه حیات وحش دشت ناز، حصار کشی ای صورت گرفته است و گوزن ها را می توان از پشت دیوارهای سیمی مشاهده نمود.

آدرس پناهگاه حیات وحش دشت ناز ساری,پناهگاه حیات وحش,پناهگاه حیات وحش دشت ناز

شورای عالی محیط زیست طبق مصوبه ای در سال 1354 هجری شمسی، به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان ملحق گشت. منطقه حیات وحش دشت ناز از مناطق کوهستانی به شمار می رود و پوشیده از جنگل های هیرکانی است. این منطقه یکی از منحصر بفرد ترین اکو سیستم  های طبیعی کشور محسوب شده و شامل بیش از 447 گونه گیاهی است.

پناهگاه حیات وحش ساری,حیات وحش دشت ناز,حیات وحش دشت ناز ساری

از گونه های گیاهی حیات وحش دشت ناز می توان به ممرز، توسکا، راش، لیلکی و انجیلی اشاره کرد و از گونه های جانوری می توان از گوزن های مرال، زرد، گربه جنگلی، شوکا و قرقاول  را نام برد. در واقع پناهگاه حیات وحش دشت ناز یکی از نادر ترین گونه های گوزن در جهان یعنی گوزن زرد ایرانی را دارا می باشد.

حیات وحش ساری

دشت ناز، منطقه ای جذاب و دیدنی برای علاقه مندان به طبیعت و حیات وحش است. این منطقه در دوران قبل از انقلاب اسلامی ایران جزء اراضی ماترک رضا شاه در حوالی شهر ساری بود که عبدالرضا پهلوی آن را توسعه بخشید و در آن فرودگاه، کشاورزی مکانیزه و پناهگاه حیات وحش احداث نمود.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند

نظرات