روستای اسکارد ساری

بازدید : 1368 بار
اسکارد ساری,تاریخچه روستا,روستاهای شهر ساری
تاریخچه : روستای اسکارد، یکی از روستاهای شهر ساری است که در جنوب این شهر و در دهستان چهار دانگه قرار دارد. براساس سرشماری که در سال 1385 هجری شمسی صورت گرفته جمعیت اهالی روستا 20 خانوار ذکر شده است.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]

 
از ویژگی ها و عواملی که در تشکیل روستای اسکارد مازندران موثر بوده می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1- وجود جنگلی انبوه برای تهیه سوخت و زیستگاهی مناسب جهت چرای دام
2- کوهستانی بودن منطقه روستا به منظور امنیت و تهاجم در گذشته
3- داشتن آب کافی
4- با توجه به اقلیم خاص منطقه، حاصلخیزی زمین و سرسبزی روستا را به دنبال داشت.
محله های روستای اسکارد به دلیل قیاس محلات نسبت به هم و توپوگرافی محلات به سه بخش بالامحله، میان محله و پایین محله تقسیم شده اند.
 
روستای اسکارد,روستای اسکارد در مازندران,روستای ساری
 
عناوینی از بخش های محل عبارتند از : دلو پیش، محل پشت،کور پشت، انجیلی کاج، حاجی باغ، تکیه سرپیش و حمام می باشد که در میان اهالی محل رایج است.
سلسله مراتبی که برای نام روستا ذکر شده اینست که با توجه به موقعیت مکانی و جغرافیایی محل که در مسیر اصلی جاده سمنان به ساری واقع شده و  آب کافی و مناسب آشامیدن وجود داشت و هم چنین در گذشته ها امکانات اولیه مردم برای رفت و آمد، تجارت و تهیه مواد غذایی با اسب و قاطر و امثال آن ها صورت می پذیرفت این مکان در بین مسافرین و رهگذران به عنوان استراحتگاه  مطرح و کم کم با گذشت زمان بر اثر فرسایش کلمات به ایستگاه و در نهایت به اسکارد تغییر نام و شهرت یافت.
 
عکس روستای اسکارد
در روستای اسکارد فقط یک مسجد وجود دارد که نام آن مسجد موسی بن جعفر علیه السلام است و هم اکنون این مسجد وقف حاج علی اصغر خاوه شده است.
هم چنین در روستا حسینه ای با داشتن زیر بنای بیش از 300 متر در دو طبقه ایجاد شده که دارای امکانات آشپزخانه، سرویس های بهداشتی و وضو خانه می باشد.
آدرس : مازندران - شهر ساری، مابین جاده ساری و سمنان
فاصله زمانی تا ساری 1 ساعت و 5 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز ساری ۵۹٫۸ کیلومتر