روستای تیلک ساری

بازدید : 1298 بار
تاریخچه روستا,تیلک ساری,روستاهای شهر ساری
تاریخچه : روستای تیلک ساری یکی از روستاهای بخش چهار دانگه شهرستان ساری است که دارای طبیعتی بکر و بی نظیر می باشد که همه ساله، در فصل تابستان مردم روستاهای اطراف برای تفریح و گردش به این مکان زیبا و دیدنی وارد می شوند.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]

از مکان های تاریخی روستای تیلک مازندران می توان به حمام تیلک و مسجد تیلک اشاره کرد که هر دو بنا مربوط به دوره قاجار می باشند. این دو اثر تاریخی هر کدام به صورت مجزا در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

روستای تیلک,روستای تیلک مازندران,روستای ساری
جلنگ جلینگ یا امدوا تنها آبشار موجود در روستای تیلک است که در 100 متری بخش جنوبی پایین ده دره قرار گرفته است. مسافتی که از روستای پایین ده تا آبشار امدوا طی می نماییم در حدود یک ربع می باشد ولی از روستای بالا ده در حدود نیم ساعت راه است.
در فاصله 50 متری جنوب آبشار، چشمه ای قرار دارد  که آب آن از زیر تنه درختی عبور کرده و به بیرون جاری می شود.  چشمه امدوا در حدود سه اینچ آب دارد که بعد از طی کردن مسیری کوتاه به لبه پرتگاهی با پوشش گیاهی می رسد و بعد از عبور از میان درختان به شکل آبشار سرازیر می شود و بدین گونه منظره بسیار زیبایی را پدید می آورد که هر بیننده ای را مجذوب خود می نماید.

مسجد تیلک

 هم چنین از میان درختان رشته کوه های شمالی منطقه، آبشار های زیبای دیگر نیز مشاهده می شود که آبشار امدوا با داشتن ارتفاعی برابر 13 متر از زیباترین آن ها محسوب شده که دارای آب بسیار گوارا و خنک است. در فصل زمستان آبشار امدوا به طور کامل یخ می بندد و توده ای بزرگ از یخ به شکل آبشار پدیدار می گردد و منظره ای شگفت آور را ایجاد می نماید. بنابراین در فصل زمستان به سبب احتمال وجود حیوانات درنده و وحشی می توان با گردشی گروهی از این مکان زیبا دیدن نمایید.

آدرس : مازندران - شهر ساری، بخش چهاردانگه
فاصله زمانی تا ساری 2 ساعت و 21 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز ساری ۱۲۱ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *