روستای بالاده ساری

بازدید : 1301 بار
آبشار بندگاه,آبشار بندگاه ساری,روستاهای ساری
تاریخچه : روستای بالاده که در بخش چهاردانگه شهر ساری قرار گرفته به خاطر  ویژگی های خاص جغرافیایی، فرهنگی و اقلیمی از ظرفیت ها و جاذبه های طبیعی فراوانی بهره مند است. در حقیقت، روستای بالاده به عنوان منطقه نمونه گردشگری در استان مازندران معرفی شده است.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 4.3]

 
ارتفاع منطقه، در حدود 2500 تا 2800 متر است و آب و هوای روستا، کوهستانی و سرد می باشد. در ماه آبان، بارش نخستین برف پاییزی بر ارتفاعات کوه چهار نو شروع می شود و تا اوایل خرداد ماه باقی می ماند. سراسر منطقه در فصل بهار پوشیده از گل های رنگارنگ وحشی و شکوفه های درختان می شود و عطر گل های بهاری مشام آدمی را نواخته و منظره های بدیعی را به وجود می آورد.
 
روستای بالاده,قله شاهدژ,منطقه گردشگری مازندران
 
سمبل و نماد روستای بالاده ساری، قله شاهدژ است که در شمال روستا قرار گرفته و تا ارتفاع 2500 متری پوشیده از جنگل می باشد.
نشانه ای از دژ و اماکن مسکونی کهن در بالای قله سرسبز شاهدژ مشاهده می شود که در حال حاضر جز تکه های خشت و سنگ چین خرابه هایش، چیزی از آن ها باقی نمانده است.
 منطقه نمونه گردشگری مازندران
 
در دامنه جنوب غربی قله شاهدژ و شمال غربی روستای بالاده، آبشار زیبایی مشاهده می شود که بندگاه نام دارد. آبشار بندگاه در در داخل دره ای بزرگ و در  منطقه ای صخره ای و ذغال سنگی واقع شده است. ارتفاع آبشار، 12 متر می باشد. این آبشار در فصل بهار به دلیل ذوب شدن برف های دامنه شاهدژ دارای آب فراوانی است.
آبشار بندگاه,آبشار بندگاه ساری,روستاهای ساری
 
دیواره های سنگی آبشار بندگاه ساری، مکانی قابل دسترس و مناسب برای صخره نوردی می باشد و از روستای بالاده تا بستر گت دره که دارای شیب ملایم است حدود 20 دقیقه زمان لازم است تا گردشگر بتواند از زیبایی های آبشار بهره مند گردد. محل آبشار دارای آب و هوای خوش و مناظر زیبا است و برای تفریح خانوادگی و صخره نوردی محل مناسبی می باشد.
آدرس : مازندران - شهر ساری، جاده کیاسر
فاصله زمانی تا ساری 1 ساعت و 50 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز ساری 100 کیلومتر