باغ پاسارگاد شیراز – معرفی کامل

بازدید : 3922 بار
باغ پاسارگاد,باغ پاسارگاد شیراز,پاسارگاد شیراز
تاریخچه : مرکز حکومت شاهنشاهی کوروش بزرگ پاسارگاد بود. باغ پاسارگاد شیراز در سال 2011 میلادی به ثبت فهرست میراث فرهنگی یونسکو رسید.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 11 امتیاز : 4]

خلق باغ ایرانی که به زمان حکومت هخامنشیان برمی گردد و ریشه باغ های ایرانی می باشد در پاسارگارد ایجاد شده است. 

در شهر باستانی پاسارگارد، دشتی دیده می شود که حاشیه آن را دورنمایی از تپه ها با شیب ملایم در برگرفته است که سرمایه دشت پاسارگارد علاوه بر خاک رسوبی حاصلخیز، رودخانه پلوار است که در 50 کیلومتری غرب ده بید سرچشمه گرفته و پس از عبور از دشت پاسارگاد به رود کر پیوسته و به دریاچه بختگان می ریزد.

پلان باغ پاسارگاد,چهار باغ پاسارگاد,شهر پاسارگاد

با توجه به پلان پاسارگاد ، این باغ در قلب بنای پاسارگادقرار گرفته است و به دلیل اینکه معماری و نظام باغ سازی کلاسیک ایرانی از این باغ شروع شده، باغ پاسارگاد به عنوان مادر باغات ایرانی مطرح شد. این باغ در سه کیلومتری جاده شیراز به آباده واقع شده است.

کوروش بزرگ

باغ پاسارگاد و نحوه شکل و شمایل آن به دستور کوروش بزرگ ایجاد شد. الگوی تمام باغ ها که در جلوی کاخ ها و معابد شکل می گرفت و در دوره اسلامی تکرار شد از این باغ بود. اصول ریاضی و هندسی در طراحی باغ های ایرانی از پاسارگاد صورت گرفته است. برای رساندن آب به سرتاسر باغ 900 متر کانال از سنگ آهک ساخته شد. کف های سنگی با تعدادی حوضچه در باغ دیده می شود که تکنولوژی برای جریان آبرسانی باغ بودند.

باغ پاسارگاد,باغ پاسارگاد شیراز,پاسارگاد شیراز

باغ پاسارگاد از گلهای رنگارنگ و انواع درختان و پرندگان پر بوده که کوروش با سلیقه و نظر خود آن را به باغی بی همتا در آورده بود. جوی های سنگی این باغ با سیستم گردش آب، آبیاری می شده است. آب نماهای باغ علاوه بر آبیاری جنبه تزئینی و زیبایی نیز داشته است. دو کوشک در دو سوی باغ برای استراحت و تماشای فضای دل انگیزش طراحی و اجرا شده است. همه کاخ ها در پردیس بوده و هر کاخی دارای فضای سرسبز در اطرافش است.

باغ پاسارگاد,باغ پاسارگاد شیراز,پاسارگاد شیراز

گونه های درختی بومی در این باغ به چشم می خورد که لازم است توسط گیاه شناسان مورد بررسی قرار بگیرد.

باغ پاسارگاد,باغ پاسارگاد شیراز,پاسارگاد شیراز

کاوش های باستان شناسان در منطقه پاسارگاد باعث شد که یک سیستم آبیاری شامل حوضچه ها و جوی ها، کاخ ها را احاطه کند و پاسارگاد را به دلیل وجود چهار کرت یک شهر براساس نقشه چهارباغ بدانیم. قابل توجه است که باغ پاسارگاد هم باغ کاخ و هم باغ آرامگاه محسوب می شود.

آدرس : فارس - 135 کیلومتری شهرستان شیراز
فاصله زمانی تا پایتخت : 8 ساعت و 46 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز پایتخت : ۸۱۸ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *