051-36040039
qavam-house6

نارنجستان قوام شیراز

2689 ۱۳۹۴/۱۲/۱۳
[تعداد: 6    میانگین: 4.7/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

در بین سال های 1257 تا 1267 هجری شمسی به دستور علی محمد خان و پسرش محمدرضا خان قوام، نارنجستان قوام که به باغ قوام معروف است در شیراز ساخته و کامل گشت.

هنرمندان شیرازی در مساحتی بالغ بر 3500 مترمربع ساختمان قوام را در دو جبهه شمالی و جنوبی ساخته اند. سردر ورودی بنا در ضلع جنوبی واقع شده و رو به یک هشتی باز شده و از جهت دو راهروی قرینه به حیاط بنا مرتبط می گردد. ایوان ستون دار و اتاق های استقرار خدمه در ضلع جنوبی قرار دارند.

qavam-house2

بنای ضلع شمالی نیز دارای یک طبقه زیرزمین و دو طبقه در بالای آن است که از تالار آیینه، تالار شاه نشین و اتاق های محل تشریفات اداری و پذیرش مهمانان تشکیل شده است. عمارت نارنجستان قوام از لحاظ هنر و تزئینات به کار رفته در آن که شامل آیینه کاری، شیشه کاری، منبت کاری، نقش پردازی، گچ کاری، حجاری و مقرنس کاری می شود، از جمله زیباترین بناهای تاریخی این دوره در شهر شیراز می باشد.

qavam-house5

در سال 1345 هجری شمسی، عمارت نارنجستان قوام به دانشگاه شیراز اهدا شد و ایران شناس مشهوری به نام پروفسور آرتور اپهام پوپ در بین سال های 1348 تا 1358 هجری شمسی، سرپرستی موسسه آسیایی را در آنجا بر عهده داشت. ضلع شرقی باغ قوام شیراز بعد از تعمیرات اساسی به عنوان موزه به کارگرفته شد و در این موزه اشیای اهدایی پروفسور پوپ حفظ و نگاهداری می شود.

qavam-house7

عمود بودن محور بیرونی و اندرونی با یکدیگر از ویژگیهای پلان باغ نارنجستان قوام شیراز است. نقش دو سرباز قاجاری بر روی ازاره های سنگی دو سمت درگاه عمارت حجاری شده است.

qavam-house8

جنس درب ورودی از ساج بوده و منبت کاری در آن صورت گرفته و همچنین کتیبه ای مرمری سرخ فامی که شامل آیاتی از قرآن و ابیاتی از آسوده شیرازی بانی باغ است در پیشانی درب مشاهده می گردد.

qavam-house11

سه هلالی در بالای عمارت اصلی قرار گرفته که در وسط هلال اصلی دو شیر نقاشی شده است که صفحه ای را که عبارت نصرمن الله و فتح القریب نوشته شده را نگاه  داشته اند. نقش پلنگی که آهویی را شکار کرده در هلالی های دیگر  کاشی کاری شده است.

qavam-house10

تصاویر ایجاد شده مزین به خطوط اسلیمی می باشد. درختان نارنج زیادی در این باغ کاشته شده، که به همین دلیل به نارنجستان معروف شده است. طرح بنای عمارت اصلی باغ نارنجستان برگرفته از دوره زندیه می باشد.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند