MENUMENU
051-36040039
shah-cheragh1

شاهچراغ شیراز

13058 ۱۳۹۴/۱۲/۰۶
[تعداد: 6    میانگین: 5/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

زیارت بارگاه قدسی حضرت احمد بن موسی شاهچراغ(ع) در شیراز تجربه ی روحانی است که هیچ مسافری آن را از دست نمی دهد. حرم شاهچراغ هم اینک در کنار میدان احمدی در شهر شیراز واقع شده و آرامگاه سید میر محمد نیز در نزدیکی این حرم می باشد.

حضرت میر سید احمد فرزند امام موسی کاظم (ع) معروف به شاهچراغ و برادر حضرت امام رضا(ع) در آغاز قرن سوم هجری از مدینه به سوی طوس عزیمت کرد. مأمون عباسی با اطلاع از سفر ایشان گروهی از نظامیان خویش را برای مقابله با آن حضرت گسیل می کند.  حضرت احمد بن موسی (ع) چون به شیراز می رسد، با ماموران مامون مواجه شده و لاجرم مصافی روی می دهد و علی رغم رشادت های بسیار سرانجام به شهادت می رسد. دوستداران اهل بیت، پیکر وی را در شیراز به خاک می سپارند.

آرامگاه شاهچراغ,احمد بن موسی,احمد بن موسی شاهچراغ

حضرت شاه چراغ (ع) فردی بخشنده و پرهیزگار بود که در نزد پدر بزرگوارشان امام موسی کاظم (ع) از احترام  و منزلت خاصی برخوردار بود. امام موسی کاظم (ع) به دلیل علاقه اش به حضرت احمد ملکی به نام یسیره به ایشان بخشیدند که بعدها آن حضرت برای آزاد کردن هزار اسیر، این ملک را فروختند.

جایگاه حضرت احمد(ع) در میان فرزندان امام موسی کاظم(ع) به قدری بود که پس از شهادت پدرشان عده ای از مردم برای حمایت از امامت شاهچراغ فرقه ای به نام امامیه را ایجاد کردند.

حرم حضرت شاهچراغ,حرم شاهچراغ,حضرت شاهچراغ

تاریخچه شاهچراغ شیراز به دو مرحله باز می گردد، بنای اولیه در سده ی شش هجری در دوران اتابکان ساخته شد و پس از آن در سال های 745 تا 750 (هـ.ق) به صورت بنایی باشکوه و بزرگ در آمد. معماری این مقبره منحصر به فرد و بسیار زیبا دارای قسمت های مختلفی می باشد، صحن مرکزی مستطیلی به مساحت 14 هزار مترمربع می باشد که در پیرامونش  162 غرفه در دو طبقه ساخته شده است. نرده های چوبی صحن از چوب سارج ساخته شده و کف صحن با رنگ گندمک فارس فرش شده، دو درب ورودی برای شاهچراغ در سمت شمال و جنوب بنا در نظر گرفته شده است.

عکس شاهچراغ

تزئیناتی که در داخل آرامگاه شاهچراغ صورت گرفته شامل آیینه کاری های رنگین به سبکی خلاقانه، خطوط متنوع فارسی و عربی و نما شده با آینه ها و کاشی ها می باشد. هم چنین در بنای حرم شاهچراغ ایوانی در جلو، چهار شاه نشین و مسجدی در سمت غرب حرم مشاهده می شود. ضریح نقره ای حرم در شاه نشین زیر گنبد قرار گرفته، در طرح نوسازی و مرمت آرامگاه استاد عیسی بهادری گنبد بنا را کاشی کاری نموده و مرمت کردند. این بنا در میدان احمدی شیراز واقع شده، هرساله زائران، مسافران و گردشگران زیادی به این آرامگاه سفر می کنند.

آرامگاه شاهچراغ,احمد بن موسی,احمد بن موسی شاهچراغ

با توجه به کارشناسی های به عمل آمده روز تولد حضرت شاهچراغ (ع) به درستی مشخص نیست به همین دلیل شورای فرهنگ عمومی استان فارس روز بزرگداشت حضرت احمد بن موسی را در پنجمین روز از دهه کرامت انتخاب کردند و در تقویم مناسبت های ملی ایرانی به ثبت و تصویب رساند. این بنا در سال 1321 با شماره 363 به ثبت آثار ملی رسیده است.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند