051-36040039
tomb-of-saadi1

آرامگاه سعدی شیراز

2957 ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
[تعداد: 11    میانگین: 4.3/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

در آرامگاه سعدی یا سعدیه،شاعر برجسته پارسی گوی شیرازی به نام سعدی به خاک سپرده شده است. این آرامگاه در کنار باغ دلگشای شهر شیراز قرار دارد.

قبور زیادی از بزرگان دین در اطراف سعدیه وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان به شوریده شیرازی اشاره کرد که مقبره ایشان از طریق رواقی به آرامگاه سعدی مربوط گشته است. نقش آرامگاه سعدی، در سال 1387 هجری شمسی بر روی سکه های پانصد ریالی برنزی ایران مزین گشت.

tomb-of-saadi2

مکانی که اینک سعدیه شده در ابتدا محل زندگی سعدی در اواخر عمرش بوده که پس از مرگش در آن جا دفن شده است. در قرن هفتم برای اولین بار توسط وزیر معروف آباقا خان مقبره ای بر فراز قبر سعدی بنا شد. با گذشت زمان و در دوره های مختلف ساخت و ساز هایی بر روی بنا صورت گرفت و این بنا هم مانند دیگر بناها دچار تخریب گشت و  توسط دستور اشخاصی در آن مرمت هایی صورت گرفت تا در سال 1329 هجری شمسی توسط انجمن آثار ملی ایران و علی اصغر حکمت بنای کنونی را به جای بنای قدیمی ساخته شد. بنای جدید سعدیه بر گرفته و الهام از معماری کاخ چهل ستون اصفهان و ترکیبی از معماری قدیم و جدید ایرانی است که توسط معمار معاصر و برجسته ایرانی به نام محسن فروغی ایجاد شد.

tomb-of-saadi4

اصل بنای آرامگاه سعدی با سنگ سفید و کاشی کاری پوشانده شده و از سنگ های قهوه ای رنگ برای هشت ستون جلوی مقبره به کار گرفته شده است. بنای آرامگاه در داخل به شکل هشت ضلعی و دیوارهایی از جنس مرمر و گنبدی لاجوردی تشکیل شده، اما در نمای بیرونی به صورت مکعب شکل و از سنگ تراورتن پوشانده شده است. مساحت اصلی بنای سعدیه در حدود 257 مترمربع است. دو ایوان عمود برهم که قبر سعدی در زاویه این دو ایوان واقع شده، ساختمان اصلی آرامگاه را تشکیل می دهد.

tomb-of-saadi5

هفت کتیبه در هفت ضلع بنا قرار داده شده که اشعاری از بخش های کتب مختلف سعدی که  عبارتند از گلستان و بوستان، قصاید، بدایع و طیبات ایشان برگزیده شده به خط ابراهیم بوذری نوشته شده است. محوطه باغ سعدیه با خرید و تخریب خانه های اطراف در حدود 10395 مترمربع شد که در محوطه باغ درختان و گل ها و باغچه ها به سبک ایرانی آراسته شده است.

tomb-of-saadi3

هم چنین حوض هایی در محوطه سعدیه رویت می شود. حوض ماهی مرمری در سمت چپ آرامگاه قرار دارد که مشهور است در شب چهارشنبه سوری بر طبق اعتقادات مردم شیراز شستشو در آب آن انجام می شده است.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند