051-36040039
vakil-bath1

حمام وکیل شیراز

3005 ۱۳۹۴/۱۲/۱۴
[تعداد: 8    میانگین: 4.1/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

حمام و گرمابه وکیل شیراز یکی از حمامها و آثار تاریخی ایران می باشد که به همراه مسجد و بازار وکیل مجموعه ای را ایجاد کرده اند و امروزه این حمام به موزه مردم شناسی تبدیل شده است.

در زمان دوره زندیه به دستور کریم خان زند حمامی در مرکز شهر و نزدیک بناهای بازار وکیل و مسجد وکیل ساخته شد. این حمام که وکیل نامیده شد در قسمتی از آن برای استفاده مخصوص شاه، مکانی به نام شاه نشین طراحی کردند. حمام وکیل در غرب مسجد وکیل قرار دارد و در آن پیشرفته ترین اصول معماری دوران خود به کار گرفته شده است.

vakil-bath2

این حمام به عنوان حمام عمومی شهر مطرح بود. در ورودی حمام وکیل، شیب ملایمی است که از طریق آن به هشتی ورودی می رسیم که در دوره پهلوی ساخته شد و از اول وجود نداشت. برای جلوگیری از ورود هوای سرد به داخل و خروج هوای گرم به خارج رختکن، ورودی آن را زاویه دار ساخته اند. در سربینه حمام هشت ستون در وسط سقف گنبدی واقع شده و تزئینات زیادی در این مکان نسبت به دیگر قسمت ها کار شده است. کف گرم خانه حمام وکیل، با سنگ فرش پوشیده شده و این نکته حائز اهمیت بوده که دالان های کم عرضی در زیر این سنگ فرش ها به کار رفته که کف حمام سریع تر گرم شود.

vakil-bath5
خزینه ای در جنوب گرم خانه حمام دیده می شود که به منظور گرم کردن آب، دو دیگ در آنجا قرار داده بودند. دو شاه نشین در دو سوی فضای گرم خانه و دو حاکم نشین در دو طرف خزینه ایجاد شده است. حوضی از سنگ مرمر در میان هر حاکم نشین به چشم می خورد.

vakil-bath4

نقوش آهک بری زیبایی در زیر گنبد حمام وکیل قرار دارد که بیانگر داستان های مذهبی، سنتی، علاقه ها و رویاهای مردم این سرزمین می باشد. آب حمام وکیل از طریق چاه ضلع غربی تأمین می گشت.

vakil-bath6

هورنورهایی که در سقف قرار داشت نور این بخش را تأمین می کرد. به علت تغییر وضعیت حمام های عمومی حمام وکیل از شکل قبلی خارج گشته بود که اداره باستان شناسی در سال 1351 هجری شمسی حمام وکیل را مورد بازسازی و مرمت قرار داد.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند