MENUMENU
051-36040039

موزه قاجار تبریز

979 ۱۳۹۶/۱۲/۲۶
[تعداد: 7    میانگین: 4.4/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

خانه امیر نظام گروسی یا موزه قاجار، یکی از باارزش ترین بناهای بجامانده از دوران قاجار می باشد که در دوران حکومت ناصرالدین شاه در شهر تبریز بنا گردید. این بنای فاخر متعلق به امیر نظام گروسی، یکی از رجال برجسته و پیشکار وقت آذربایجان بود.

موزه قاجار به عنوان یکی از زیباترین موزه های آذربایجان شرقی و جاذبه های گردشگری تبریز شناخته می شود. این موزه زیبا در محله قدیمی ششگلان قرار دارد و بنای آن منسوب به امیر نظام گروسی، پیشکار وقت آذربایجان می باشد. وی یکی از رجال سیاسی و نویسنده های دوره قاجار بود که این بنا را در زمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار برای خود ساخت. با سقوط سلسله قاجار و روی کار آمدن حکومت پهلوی، از این بنا به عنوان اداره دارایی و اداره فرهنگ استفاده می شد. ساختمان امروزی در واقع تنها بخشی از عمارت امیر نظام است و دیگر قسمت ها از بین رفته است. سازمان میراث فرهنگی این خانه را در سال 1370 خریداری نمود و پس از مرمت و باسازی در سال 1385، آن را تبدیل به موزه قاجار کرد. در این موزه فاخر، تمامی ویژگی های معماری سنتی و اصیل قاجار به طور کامل رعایت شده است.

جاذبه های تاریخی تبریز,جاذبه های تاریخی شهر تبریز,جاذبه های گردشگری تبریز

موزه قاجار تبریز ایران در زمینی به مساحت 3000 متر مربع و در دو طبقه بنا گردید. ساختمان آن مشتمل بر دو حیاط اندرونی و بیرونی می باشد. زیبایی های خانه امیر نظام گروسی در فصل بهار و تابستان به واسطه سرسبزی و طراوت باغچه ها و حوض هایی که دورتادور حیاط آن را فرا گرفته اند، دو چندان می شود. ایوان عمارت نیز دارای 16 ستون می باشد که به واسطه ذوق هنری بکار رفته در تزئین سرستون های آن، جلوه خاصی به این ساختمان بخشیده است. شگفتی های این عمارت تاریخی فقط مختص به موارد گفته شده نیست. وجود پنجره های مشبک با شیشه های رنگی و گچ بری های نمای بیرونی، همگی گویای هنر معماران ایرانی در نماسازی خارجی ساختمان است.

جاذبه های گردشگری شهر تبریز,جاهای دیدنی تبریز,خانه امیرنظام گروسی

درون بنا نیز با وجود گچ بری ها و آیینه کاری های داخلی، چشم نواز و پرشکوه جلوه می کند. همانطور که گفته شد موزه قاجار دو طبقه می باشد که شامل طبقه زیرزمین و همکف می شود. در تالارهای طبقات موزه، آثار مختلف هنری و صنایع دستی متعلق به دوران قاجار به نمایش گذاشته شده است. چندین تندیس و تابلوهای تصویری در این موزه وجود دارد که دیدن آنها برای هر بیننده ای می تواند جالب و تامل برانگیز باشد. طبقه همکف مشتمل بر هفت تالار به نام های تالار خاتم، موسیقی، آبگینه، فلزات، چینی، بافته و تالار سکه است. پس از دیدن طبقه اول به سمت طبقه زیرزمین حرکت می کنیم. با ورود به زیرزمین در ابتدا با حوض خانه بزرگی روربرو می شویم که ستون های تزئین شده حوض و آجرکاری های صورت گرفته در سقف، شکوه و صلابت آن را دو چندان کرده است. در زیر زمین موزه نیز شش تالار وجود دارد که اسامی آنان به این قرار می باشد: تالار فانوس، قفل، معماری و شهرسازی، اسلحه، رجال و فرامین و تالار سنگ.

ساعات بازدید موزه قاجار تبریز,موزه قاجار تبریز ایران,موزه قاجار در تبریز

موزه قاجار تبریز یا خانه امیر نظام گروسی، به عنوان یکی از جاهای دیدنی تبریز که بسیار پر بازدید می باشد، در سال 1370 با شماره ثبت 1749 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. ساعات بازدید موزه قاجار تبریز همه روزه از ساعت 8 الی 20 به جز ایام تعطیل رسمی می باشد. در نزدیکی این موزه چندین اثر تاریخی دیگر نیز وجود دارد. مقبره الشعرا که محل دفن بیش از 400 شاعر نامدار ایرانی از جمله شهریار و اسدی طوسی است و نیز مدرسه تاریخی شیخ عطار، از جمله جاذبه های تاریخی و گردشگری شهر تبریز می باشند. نشاط آوران بازدید از موزه قاجار در تبریز را به شما پیشنهاد می کند.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند