ائل گلی تبریز

بازدید : 3425 بار
ائل گلی,باغ ائل گلی تبریز,پارک ائل گلی
تاریخچه : عمارت ائل گلی یکی از گردشگاه ها و بناهای دلکش تبریز است که گردشگران زیادی برای دیدن این منطقه زیبا می آیند.
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]

یکی از مهم ترین گردشگاه های شهر تبریز، منطقه زیبای ائل گلی است. این منطقه به شاه گلی نیز معروف بوده  و به معنای استخر شاه  ترجمه شده و در واقع در زبان ترکی گول به معنی استخر می باشد. آغاز ساخت بنای آبگیر ائل گلی مربوط به زمان پادشاهی آق قویونلو و گسترش آن به دوران صفویه نسبت داده اند.

تاریخچه ائل گلی تبریز,شاه گلی تبریز,عکس ائل گلی تبریز

شاه گلی تبریز، بزرگترین منبع ذخیره آب برای آبیاری زمین های شرقی تبریز تا تهران تا قبل از به روی کارآمدن حکومت صفویان بود. در زمان صفویه، شن و ماسه های موجود در اطراف و فضای داخلی دریاچه را خارج نموده و در اطراف آن دیواره ای سنگی ایجاد نمودند.

عمارت کلاه فرنگی تبریز

در زمان قاجاریه خیابان هایی برای گذر مردم در اطراف استخر ساخته شد که در پیاده روهای آن درختان متعددی شامل بیدمجنون، درختان تبریزی و گل های اطلسی کاشتند. در زمان پهلوی، ائل گلی به یک گردشگاه عمومی زیر نظر شهرداری تبریز تبدیل گشت.

ائل گلی,باغ ائل گلی تبریز,پارک ائل گلی

عمارت کلاه فرنگی تبریز به صورت هشت ضلعی بوده و در مرکز استخر ائل گلی قرار گرفته است. این بنا به کاخ ائل گلی معروف می باشد و اینک به شکل یک تالار پذیرایی کاربرد دارد. ساختمان خشتی عمارت کلاه فرنگی در سال 1346 توسط شهرداری تبریز تخریب گشت و به یک ساختمان زیبا و مقبول تبدیل شد.

ائل گلی,باغ ائل گلی تبریز,پارک ائل گلی

دریاچه ائل گلی تبریز دارای مساحتی بیش از 5 هکتار می باشد. دریاچه شاه گلی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به دریاچه مردم تغییر نام داد. آب این دریاچه از طریق یکی از شعب رودخانه لیقوان تأمین می گردد.

ائل گلی,باغ ائل گلی تبریز,پارک ائل گلی

تپه ای بلند و دارای جنگل و آبشارهای مصنوعی متعدد، منظره دل انگیزی را در بخش جنوبی دریاچه ائل گلی ایجاد نموده است. دریاچه در هنگام فصل زمستان نمایی جالب از یخ و آب را به رخ می کشد.در دریاچه امکان قایقرانی و در محوطه آن شهربازی و مسافرخانه های متعددی برای گردشگران فراهم شده است.

ائل گلی,باغ ائل گلی تبریز,پارک ائل گلی

در منطقه گردشگری باغ ائل گلی تبریز، اولین اینترنت پارک کشور برای گردشگران از طریق سرویس اینترنت بی سیم فراهم شده است. هم چنین در مجموعه تفریحی ائل گلی اولین کیوسک اطلاع رسانی و گردشگری مبتنی بر وب در کشور ایجاد شد که اطلاعات متعددی شامل تاریخچه مجموعه، مراکز تجاری، مراکز تفریحی، بازارها، موزه ها، پارک ها و مراکز اقامتی را در اختیار گردشگران و مسافران قرار می گیرد.

آدرس : تبریز - خیابان فردوس
فاصله زمانی تا تبریز : 19 دقیقه بدون ترافیک
فاصله مکانی تا مرکز تبریز : ۱۱٫۱ کیلومتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *