MENUMENU
051-36040039
Golestan Park3

باغ گلستان تبریز

4471 ۱۳۹۵/۰۱/۰۳
[تعداد: 5    میانگین: 4.2/5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یکی از جاهای دیدنی و بوستان های قدیم شهر تبریز، پارک باغ گلستان می باشد. پارک باغ گلستان در بخش غربی شهر تبریز واقع شده است. این پارک باغ، اطراف خیابان های منجم، نادری، ملل متحد و قونقاباشی را فرا گرفته است.

باغ گلستان به باغ فجر نیز شهرت داشته و در زبان ترکی آذربایجان به آن گولوستان باغی می گویند. این باغ در سال 1308 هجری شمسی در منطقه زمین های گجیل مورد بهره برداری قرار گرفت. باغ گلستان تبریز به منظور مکانی برای گردشگری مردم ساخته شد و در آن نزدیکی بازاری برای خرید عموم وجود داشت که مردم پس از گشت و گذار در بازار برای استراحت به این مکان زیبا وارد می شدند.

باغ گلستان,پارک باغ,پارک باغ تبریز

باغ گلستان تبریز دارای محوطه سرسبز و خرمی با مساحتی در حدود 52 هزار متر مربع است. در این باغ زیبا شهربازی برای بازی کودکان تدارک دیده شده بود که در آن امکاناتی شامل چرخ و فلک، ماشین سواری، قایق سواری و غیره بود.

پارک باغ گلستان تبریز,پارک تبریز,پارک گلستان

درختان و چمن های پارک باغ تبریز، استخرها و حوض های این مکان تفریحی را نیز می پوشاندند. در سال 1374 هجری شمسی دیوارهای این باغ تاریخی به دلایل نامشخص برداشته شد و تاحدودی از زیبایی این باغ کاسته شد.

و هم اکنون نیز از حوض های میانی، فواره های شادی آور و شهربازی کودکان و پوشش گیاهی عظیم خبری نیست و همین دلایل باعث شده مردم کمتر رغبت کنند به این باغ تاریخی و عمومی در مرکز شهر سر بزنند.

تاریخچه باغ گلستان تبریز

در زمان شهردار علیرضا نوین تصمیم به اجرای ساختن نمادی برای شخصیت معروف و شاعر عرفانی شمس تبریزی به جای آبنماها و فواره های طراوت زا صورت پذیرفت.

باغ گلستان,پارک باغ,پارک باغ تبریز

هدف از اجرای این طرح معرفی شهر تبریز به عنوان زادگاه حضرت شمس  و هویت تاریخی تبریز بود که اجرای آن نیمه کاره رها شده و در حال حاضر بسیاری از زمین ها و محوطه های گردشی این باغ زیبا به کارگاه های امانی شهرداری تبدیل شده و هم چنین ویرانه ای برای دورهمی معتادان و بی خانمان می باشد.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند